İstanbul Airport 1
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınma süreci nasıl ilerleyecek?

Türkiye'nin en büyük
projelerinden biri olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı'nın inşaat çalışmalarına son sürat devam ediliyor. Bildiğiniz gibi 3. Havalimanı açıldığında Atatürk Havalimanı kapanacak.
İstanbul Yeni Havalimanı'nın 29 Ekim 2018'de açılışı yapıldıktan hemen ardından Atatürk Havalimanı'nın taşınma süreci başlayacak.
Devlet Hava Meydanı İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) taşınma konusunda izlenecek olan prosedürü yazılı olarak bildirdi.  
DHMİ'nin planlamasına göre, 30 ve 31 Ekim 2018 tarihinde yaklaşık 48 saatlik bir süreçte gerçekleşecek olan taşınma sırasında uçuş yoğunlukları azaltılacak.
Atatürk Havalimanı, 31 Ekim saat 21.00'dan itibaren tarifeli ve tarifesiz iç - dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere kapanacak.
Atatürk Havalimanı'nın tarifeli ve tarifesiz uçuşları durdurulduktan sonra, müstakil kargo, bakım/onarım, genel havacılık, hava taksi, iş uçuşları, devlet uçuşları ile yapılan uçuşlar ve otoritenin uygun göreceği trafiklerce kullanılacak.
Türk Hava Yolları 120 adet uçağını boş olarak İstanbul Yeni Havalimanına gönderecek
Atatürk Havalimanı'ndaki en köklü ve kalabalık şirket olan milli havayolumuz Türk Hava Yolları'nın taşınma sürecini THY Genel Müdürü Bilal Ekşi açıkladı. Türk Hava Yolları'nın 18 saatliğine tüm seferlerini durduracağını ileten Ekşi, 120 adet uçaklarını boş olarak Atatürk Havalimanı'ndan kaldırarak İstanbul Yeni Havalimanı'na indireceklerini iletti.
Taşınmadan sonra uçuşlar kademeli artacak
48 saatlik taşınma sürecinden sonra yolcu mağduriyetlerinin yaşanmaması için uçuşlar kademeli olarak arttırılacak, ilk iki saatte yüzde 10 yapılacak olan seferler yüzde 30 daha sonrasında yüzde 50 ve ikinci gün yüzde 75 üçüncü gün ise, yüzde 100 olarak artarak devam ettirilecek.
İstanbul  Yeni Havalimanı'nın ilk açıldığında 90 milyon yolcuya, tüm fazları tamamlandığında ise, 200 milyon yolcuya hizmet verebilecek bir kapasiteye sahip olacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner