ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

YALNIZ BİZ DEĞİL, DÜNYA AYNI SORUNU YAŞIYOR

Evet, yanılmıyorsam 2015 yıllarındaydı. Bir Profesör Türkiye'nin hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, adam kayırma gibi ahlaki 54 maddenin yer aldığı listenin 40 maddesinde dünya birincisi olduğuna ilişkin söylevi birçok gazetede yer almıştı. O zaman bu bilginin kaynağını, listenin kimin hangi uluslararası kuruluş tarafından hazırlandığını epeyce araştırdımsa da bulamamıştım. Hatta haberi yayınlayan gazetelerden birini de aramış ve bilgi istedimse de kendilerindeki bilginin de bu kadar olduğunu ifade etmişlerdi. Aynı konulardaki bu günkü durumumuzu merak ediyorum. Esasen sorun yalnız bizim değil. Birçok ülke aynı sorunu yaşıyor.. Maalesef tüm dünya bu konuda bir bunalım içerisinde desek yanlış olmaz. Batı medeniyeti bu süreçte konu ile ilgili olarak bu güne kadar yaptığı hataların bir anlamda sıkıntısını ödüyor. Tüm dünyada milyona yakın genci uyuşturucu alışkanlığı nedeni ile kaybediyoruz.  Hepsi, tüm ülkeler derin arayış içerisinde. Halktaki  ahlaki çöküşü sonlandırmayı ve aile müessesini yeniden tesis etmeyi nasıl başaracaklarını düşünüyorlar. Zira bilinmektedir ki;  halkı ahlaken çökmüş bir devlet yaşayamaz ve iç ve dış düşmanına, savaşmadan teslim olmak zorunda kalır. Ahlaklı insan hakka ve hukuka saygılıdır. Kendisine saygılıdır. Ve basit dünyevi vaatlerle ele geçirilemez. Dedikodulara alet olmaz. Tolstoy: Ahlâk kurallarını çiğnemeyin. Zira öcünü çabuk alır. Ahlâk bir defa bozulmaya yüz tuttu mu toplumda bir çatışma ve şiddet zuhur eder ve huzur, güven kalmaz.
Kim yaşamını nerede sürdürüyorsa, kim nerede çalışıyorsa etraflarında olan bitenleri düşününce yadırganan, nefret doğuran tüm oluşumların kökeninde ahlaki noksanlıkların bulunduğunu göreceklerdir. Eski Yunanda , Sokrates  saygı değer bir ün yapmıştı.. Bir gün büyük filozof bir tanıdığına rastladı ve adam ona dedi ki
Adam: Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun?
Sokrates: Bir dakika bekle. Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna "Üçlü Filtre Testi" deniyor. Adam: Üçlü Filtre?
Sokrates: Doğru. Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir. Üçlü filtre testi dememin sebebini birazdan anlayacaksın. Şimdi birinci filtre; 'Gerçek Filtresi' Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?
Adam: Hayır. Aslında bunu sadece duydum ve ..
Sokrates: Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim, 'İyilik Filtresini.' Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi? Adam: Hayır, tam tersi...
Sokrates: Öyleyse, onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı.' İşe yararlılık filtresi.' Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı? Adam: Hayır, pek değil. Sokrates: İyi, eğer bana söyleyeceğin şey doğru değil, iyi değil, işe yarar ve faydalı değilse bana niye söyleyesin ki?
İnsanoğlu birçok şeyden ders almıyor. Ne anlatılanlardan, ne de yaşadıklarından. Sokrates ile ilgili anlatım  bize ders olur mu ki?
Hiç sanmam.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter