ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Şikâyet Ettiğiniz Yaşam, Belki De Bir Başkasının Hayalidir

İşte size M.Longsdon- Montaigne-Terence- W.Dwyer- La Bruyere- H.A.Shmitt- C.Papper-Seneca- C.Eguone'in ve de Claude Peerer'in hayata ilişkin görüşlerinden derlenen bir yazı. Evet; kimse nasihatten hoşlanmaz ama bu büyük düşünürlerin bu tür sözlerinin nasihat olarak kabul etmek eminim ki kimsenin ağırına gitmeyecektir.
Her ne kadar yaşamın duygulu olanlar için bir trajedi, düşünebilenler için ise bir komedi olduğu La Bruyer gibi büyük bir düşünür / şair tarafından ifade edilmekteyse de, hayatın mutlulukla bitirilmesi gereken uzun bir yolculuk olduğu açık. Bu noktadan hareketle hayatı "uzun yaşamaktan ziyade, iyi yaşamanın hedeflendiği, tatlı ile acının karıştığı, tüm düşünen canlıların mutlulukla sonlandırılmasını arzu ettikleri bir süreç" olarak tariflemek mümkün.
Çoğumuz zaman zaman hayatı bir üzüntü olarak kabul eder ve onu nasıl yeneceğimizi düşünürüz. Bir yarışma olarak kabul edenlerimizde var yaşamı. Katılmaya karar vermenin irademizle olmadığı ancak başarı ile sonlandırmayı hepimizin istediği, engelli bir koşu gibi. Kimilerimiz ise; hayatı bir bisiklete benzetir, pedalı çevirmeyi sürdürdüğümüz sürece düşmeyeceğimiz ve varış noktasını doğru seçtikse bizi ona ulaştıracak bir bisiklet.
Herkesin yaşantısı kendine özgü bir hikâye gibi. Bu hikâyenin ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar güzel olduğu ve güzel yaşandığı önemli. Aslında hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar. Ve de çirkin hayat yoktur. O hayatı çirkinleştiren insanlar vardır. Kimi hırsından, kimi kompleksinden, kimisi ise cahilliğinden yapar bunu. Onlara aldırmamak gerek.
İskambil oyununda insanın eline her zaman kuvvetli kâğıt gelmez, önemli olan; tıpkı yaşamda olduğu üzere kötü bir eli, her türlü şartta iyi oynamak.
Evet; yaşamımızdan mutlu olmayabiliriz. Hiç hatırdan çıkarmamamız gerekir ki, direksiyonda olan biziz. Hayatı ve şartlarını cesurca kabullendiğimiz ve tercihlerimizi doğru yapmamız halinde başarıya ulaşmamız daha kolay olmaz mı?
Hani bazen örnekleri de görüldüğü üzere yaşamda bazen şanslı olmak, akıllı olmaktan iyidir derler ya, hayat arenasında onur ve ödüllerin, yaptıkları ile kendisini gösterenlerin elinde olduğu görülünce bu sözlerin doğruluğunu kabul etmemek mümkün değil.
Yaşamı nasıl kabullenirseniz öyle kabul edin. Nasıl oynamak isterseniz öyle oynayın ama unutmayınız ki, yaşam yaptığımız tercihlerin bir toplamı. Sonuçta bu yolda yürürken, komik olmak veya saygı değer görünmek sizin elinizde. Evet bazılarımız hayatı bir komedi olarak görürler. Bu türlerin komedi oyunundaki son espriyi hatırdan çıkartmamaları iyi olacaktır.
Etraftakilerin sizi nasıl gördükleri önemli değil, siz kendinizi nasıl görüyorsunuz? Önemli olan bu. Öyle bir söz yazarsın ki tüm hayatı anlatır.
Öyle bir hayat yaşarsın ki tüm sözler anlamsız kalır. Evet; temennim tüm bu sözlerin anlamsız kalacağı kadar mutlu ve  güzel bir hayatınızın olmasıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter