Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

Hatalar ve hatalılar cezasız kalmamalı

Yaz geldi. Deniz sezonu açıldı. Herkes tatil planlarını yapmaya başladı. Acentalara gidip hotel seçme aşamasına gelindi sanırım. Bu aşamadaysanız bir uyarım var. Gittiğiniz acentayı iyi seçin lütfen. Bizzat başıma gelen bir olayı sizler de yaşamayın diye anlatmak istiyorum.
Kemer Reach Hotel ve SDC turizm rezaleti...
Nisan 2007 tarihinde www.bufiyat.com adresinden SDC Turizm acentasından, 22 haziran 2007 giriş tarihli olmak üzere Kemer Reach Hotel için yaptırdığımız biri çocuk 5 kişilik rezervasyonda sorun yaşadık. 2 oda için rezervasyon yaptırdık ve ücretini ödedik.
Ayrıca acentadan rezervasyon dökümümüzün onaylandığına dair belge aldık. Bu da yetmedi gitmeden bir gün önce hoteli aradık yerimiz ayrıldı mı diye sorduk ayrıldı dediler.
Rent a car'ınız var mı dedik var dediler. Cuma günü şu saatte gelicez. Havalimanından teslim alıcaz arabayı dedik. Tamam dediler. İstanbul'dan kalktık gittik. Antalya'da araba bekliyor. Başında iki kişi. Arabayı teslim alıcaz siz beş kişisiniz biz hotele nasıl dönücez dediler. Şaka dedik kamera aradık ama inanması çok güç doğruymuş. Onlar bizimle hotele gelmeyi planlıyormuş meğer. Minübüsle mi gidicez biz şimdi siz taksiye binin biz arabayla gidicez hotele dediler. Bir araba kiraladığınızda arabayı teslim aldığınız kişiyi bir yere bıraktığınız ne zaman görülmüştür. Olacak iş değil.
Sorunlarımız bu kadarla da kalmadı. Kendimize havalimanında yeni bir araç kiralayarak Kemer Reach Hotel'e geldik.
Bu kez de 2 ay öncesinden rezervasyonunu yaptırdığımız 2 odada sorun yaşadık. Odalarımızdan birinin rezervasyonu yapılmış fakat diğeri yapılmamıştı. Bunun üzerine önce acenta yetkilileriyle görüştük. Hotele giriş saati 14:00 olduğu için saat 10:30'dan 14:00'a kadar bekledik. Saat 14:00 olduğunda acentayı tekrar aradığımızda biraz daha zaman istediklerini belirttiler. Bu sırada hotel yetkilileri ile yaptığımız görüşmede, suçun acentada olduğu acentanın tek rezervasyonu faksladığı iddia edildi. Acenta ise,  rezervasyonu faksladığını fakat hotelin rezervasyon yapmadığını iddia etti. Sonuç olarak, kimse suçunu kabul etmedi, bize yeni oda veya hotel bulmadılar suçlu oldukları halde hiç ilgilenmediler. Kendimiz çıktık Kemer'de hotel aradık. Sezon yoğunluğu sebebiyle Kemer'deki baktığımız beş yıldızlı hotellerde yer bulamadık. Erken rezervasyon yaptırarak 5 yıldızlı hotele ödediğimiz her şey dahil fiyattan daha fazla bir fiyatla ancak bir pansiyonda kalabildik.
Tek işi hotel ayarlamak olan bu acentanın bunu becerememesi bunu bırakın hatasını bile telafi etme gereği duymaması bu meslekte olmaması gerektiğini gösteriyor.
Bu durumda mağdur olan biz iki aile hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Bizi mağdur eden bu acentanın ve bu hotelin cezalandırılmasını istiyoruz. Yapılan ödemeyi geri vermek hatayı telafi etmek değildir.
İstanbul'dan Antalya'ya kadar gidip dışarıda kalmak ve hotel bulamamak tüm tatilinin rezil olması hatanın kabul edilmeyip telafi edilmemesi cezasız kalmamalı. Bu iki şirketin cezalandırılması için tüm yollara başvuracağız. Önümüzdeki en önemli yetkili olarak şuan için TÜRSAB'ı görmekteyiz. TÜRSAB'a dilekçeyle şikayette bulunduk.
Bu iki firmanın sadece uyarı değil müşterilerini mağdur ettiği için hukuksal bir ceza almasını istiyoruz. Bu ülkede hukuksal yollara başvuruda bulunmanın çok az görüldüğünü biliyorum. Ama biz hakkımızı sonuna kadar arayacağız ve bizim yaşadıklarımızı başka ailelerinde yaşamaması için bu firmaların cezalandırılmasını sağlayacağız. Hotel ve acenta arasındaki anlaşmazlığı eğer biz tatilimizi rezil olarak çektiysek. Onlarda yaptığı hatanın cezasını çekmek zorunda...  
Burdan SDC turizm acentasından ve Kemer Reach Hotel'de yer ayırtmış olanları uyarmak istiyorum. Yeriniz ayrıldığına dair elinize belge verselerde, hoteli arayıp odanız olduğunu duysanızda gittiğinizde herşeyin bambaşka olduğunu anlıyorsunuz. Sonuç olarak ta hiç bir muhattap bulamıyorsunuz.
Herkes her işi yapmamalı, oda ayırmak gibi basit bir işi bile yapamayan insanları lütfen tercih etmeyin.
Yetkililer de lütfen bu şirketleri cezasız bırakmasın rezervasyon yapmayı bile beceremeyen bu şirketleri gerekiyorsa kapatsın.
Türkiye'nin böyle şirketlere ihtiyacı yok.YAZARIN DİĞER YAZILARI