İGA Simply The Best
Faik Kaptan
Faik Kaptan

EN GÜZEL DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ...

Bizler bugüne kadar hep Atatürk Havalimanı işletmeciliğini yapan TAV Havalimanları ile ilgili bir haber yazarken klasik olarak habere "Türkiye'nin havalimanı işletmeciliğinde dünyadaki lider markası" cümlesiyle başladık.
Şimdi yeni havalimanı, daha doğrusu İstanbul Havalimanı tam faaliyete geçtiği zaman gazeteciler orası ile ilgili haberlere bu cümle ile mi başlayacak? Yani bu giriş cümlesi artık oraya mı aktarılacak?
 Bana sorarsanız o havalimanının bu cümleyi hak etmesi için köprülerin altından daha çok suların akması gerekecek.
 Niye mi? İşte buyurun.
 TAV Havalimanları tarafından daha dün yapılan açıklamada, 2018 yılında 152 milyon yolcuya hizmet verdiklerini, bu dönemde 1,2 milyar avro ciro elde ettiklerini ve net karlarının da 255 milyon avro olduğunu bildirdiler.
 DOĞUM GÜNÜNDE EN GÜZEL HEDİYE.
 TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener'in bugün doğum günü. Bugün ayrıca bir de "Sevgililer Günü". Öncelikle kutlayalım. Sağlıklı nice yıllar dileyelim.
 Sani Bey böyle güzel bir günün öncesinde, başında bulunduğu şirketle ilgili olarak aldığı rakamlarla önce ülkesi, sonra da sorumlu olduğu kurumun çalışanları adına güzel bir hediye aldı. Hayırlı olsun.
 Portföyünde 15 Havalimanı olan TAV Havalimanlarının buluştuğu rakamları tek tek yazmaya kalksak içinden çıkamayız. Ancak Sani Bey'in yaptığı açıklamadan kısa bir özet vereyim:
"2018 yılında 152 milyon yolcuya hizmet verdik. Şirket aynı dönemde 1,2 milyar avro ciro elde ederken net kârı 255 milyon avro oldu.
 Ayrıca hizmet şirketlerimiz ciromuzun yüzde 37'sini oluşturdu. Yani ATÜ, Havaş, BTA, TAV Teknoloji ile birlikte Danimarka'dan Endonezya'ya kadar 21 ülkede 76 havalimanına ulaştık."
Bakın arkadaşlar burada yapılan açıklamada küresel bir marka olmanın izlerini görüyorsunuz. Bunu da tam 19 yılda yaptılar.
 2021'E KADAR SÖZLEŞMEMİZ VAR.
 Sani Bey Atatürk Havalimanı'n da ki sözleşmelerinin 2021 yılının Ocak ayında biteceğini açıklayarak bu aşamada geçecek süreç hakkında da şu bilgiyi veriyor:
" Atatürk Havalimanı'nın ticari uçuşlara daha erken kapanmasından doğacak kaybımız DHMİ tarafından tazmin edilecek. Tazminat miktarının hesaplanması danışmanlığımızı yapan KPMG ile DHMİ'nin danışmanlığını yapan PwC arasında netleştirilmekte olan teknik görüşmelerin sonucunda mümkün olacak."
Ayrıca Sani Şener, yeni havalimanını işleten şirketle TAV İnsan Kaynakları arasında çalışanların pürüzsüz bir geçiş süreci yaşayabilmesi için en yüksek seviyede koordinasyon halinde olduklarını da açıklıyor.
 Bu olayın canlı şahidiyim. Müthiş bir dayanışma var. Atatürk Havalimanı'nda yılların verdiği tecrübeyi yeni havalimanına aktarmak için birimler arasında çok güzel bir trafik var. Güvenlik olsun, uçakların yanaştığı köprüler olsun, kontuarlar olsun teknik ve idari anlamda tüm birimlerin uzmanları olsun devamlı olarak ortak çalışma halinde. TAV'ı bu nedenle de ayrıca kutlamak gerekir. Niye diye sormayın. Düşünürseniz cevabını bulursunuz.
 YENİ BİNA VADİ İSTANBUL'DA
 Tav Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Sani Şener, ayrıca, Atatürk Havalimanı'ndaki ofis binalarını da boşaltmalı gerektiği için Vadistanbul'da yeni bir genel müdürlük binası satın aldıklarını da sözlerine ekledi.

19 yıl gibi kısa bir zamanda Türkiye'den küresel bir marka çıkarmayı başardık. Bu başarıyı, emekleri ve güvenleriyle havalimanı işletmeciliği alanında bir dünya markası haline gelmemizi sağlayan çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve tüm iş ortaklarımıza borçluyuz. Tüm çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve iş ortaklarımıza TAV Havalimanları'nı bugünlere getirmekteki katkıları için tüm kalbimle teşekkür ediyorum." dedi.
 BUYURUN TAV HAVALİMANLARINA
 Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye'de İstanbul Atatürk, Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanya havalimanlarını işletiyor. TAV yurtdışında ise Gürcistan'ın Tiflis ve Batum, Tunus'un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya'nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan'ın Medine ve Hırvatistan'ın Zagreb Havalimanı'nda faaliyet gösteriyor. Holding, duty free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede TAV Havalimanları, Letonya'nın Riga Havalimanı'nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. Şirket 2018'de iştirakleriyle birlikte bir milyon uçak seferine ve 152 milyon yolcuya hizmet sundu.
 DEMEK Kİ KÖPRÜLERİN ALTINDAN DAHA ÇOK SULARIN AKMASI GEREKİYOR.
 Doğum gününüz tekrar kutlu olsun Sani Bey, iyi ki doğdunuz...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter