ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Sizce, THY Kaç Pilot Daha Almalı. 1200 Pilot Yeter Mi?

Bir yerde okudum. THY' nin tepelerinden biri bu sene 1200 pilot alacağız demiş. Bir diğeri ise 1150 civarında diyor. İlk söyleyen rakamı yuvarlamış belli ki? 1150 rakamı 17 Mart tarihinde telaffuz edilmiş. Sizce bu miktar yeterli olacak mı? Birden aklıma 21 Ocakta çıkan 7166 sayılı Torba Kanunun 6 nci maddesi geldi aklıma. Aslında gelmezdi de bir dostumuz anımsattı.
Şimdi maddeyi uzun uzadıya yazmayayım burada. Neticeten bu kanun Hava Kuvvetlerimizde mevcut pilot sayısının yetersizliği göz önüne alınarak 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun ek geçici 98 maddesinin birinci fıkrasında belirtilen ve 3 yıl uzatılmış olan  mecburi hizmet süresine bir 3 sene daha ilave edilerek 6 yıla ve de toplam mecburi hizmetin 21 yıla çıkartılmasını öngörülüyor. Eğer THK'nin ihtiyacı acil ve bariz olmasa bu şekilde geriye dönük bir yasa çıkartılarak bir kural ihlal edilmezdi diye düşünüyorum.
Kanun hükmü gereği THK'ne dönmeyen pilotların sivil Havayolu lisansları askıya alınacak ve başka bir deyişle pilotluk yapamayacaklar. Bu kanunu hukuki açıdan değerlendirmek beni aşar. Hukukçu değilim ancak pilotların bu uygulama ile bazı haklarının ihlal edildiğini anlamak için ise hukukçu olmaya da pek gerek yok.
Benim üzerinde durmak istediğim konu kanunla belirlenen bu görevi ifa etmek üzere Türk Hava Yollarından ve diğer havayolu şirketlerinden ayrılarak askeri göreve dönecek olan pilotların yerine alınacak kokpit personelinin ne şekilde bulunacağı.  
18 Ekim 2018 günü 500 pilota iş başı yaptıran THY, 26 Kasım 2018'de 1000 pilot daha alınacağını Genel Müdürlerinin ağzından duyurdu. 10 Aralık 2018'de ise ikinci pilot arayışında olduğunu basınla paylaştı. THY; pilotların mecburi hizmet sürecinin uzatılması hususu kanunlaşmadan önce yukarıda belirtilen daha önceki pilot arayışlarını takiben 16-17 Mart günü + 1150 pilot daha istihdam edeceğini duyururken bu kanun uygulamasının doğuracağı ek ihtiyacı dikkate almamış olduğunu uyandırıyor. Bu da Türk Hava Yollarının uçucu personel arayışlarının 2019 yılında filosuna katılacak olan günü değişik tipte 42 uçak için belirlendiğini düşündürüyor. Evet; THY kaç pilot aramalı.
Sektörde bu kanun uygulamasından etkilenen yaklaşık 1350-1400 pilot olduğu konuşuluyor. Nereden baksanız bunun 500- takiben 600 adedi Türk Hava Yollarında görevli olmalı. Bu rakamların üzerine ihtiyaten % 10 koyun. İsterseniz % 10 çıkartın. Sonuçta hangi rakama ulaşırsanız sivil havacılık kuruluşları o kadar pilot aramalı THY. 3 eksik, 5 fazla.
Bir ara THY Yönetiminin, daha doğrusu Sn. Aycı beyin Cumhurbaşkanımıza yakınlığı aklıma geldi ve de THY bunun çaresini nasıl olsa bulacaktır diye düşündüm. Tabii bu akabinde THY bu imkânı kullanacak / kullanabilecek olsaydı konu kanunlaşmadan önce kullanırdı diye de düşündüm. Sonuçta bu uygulama Fetöcülerin THK'de açtığı gediği kapatmak için yapılıyordu. Konu bu açıdan ülkemiz ve THK için hayati önemi haizdir. Bu konuda Devlet tercih yapmaz.
Evet; ülkemizde bu kadar fazla pilot var mı? Bilemiyorum. Yoksa yine yabancı pilot istihdamı zorunda mı kalınacak.  Adamlar maaşlarını dövizle almak isteyeceklerdir. Bir kısmına öyle, diğerine böyle olmaz. Tüm Yabancılara dövizle ödeme yapsanız olur da Türk pilotlarımıza da aynını uygulamak gerekir. Zor değil, çok zor.
Her ne ise, akli sellim avdet ederse bazı pilotların dayanışma aidatı ödeyememelerinden doğacak mağduriyetlerini ortadan kaldırın. Takım tutmadan. Ve de 2018'in rekor ( Gn. Md ve YK Başkanının sözüdür )  sonuçlarına bu senede ulaşabilmemizi, THY ve yan kuruluşlarda görev yapan personelimizin gayretli çalışmaları borçlu olacağız deyin. Kendilerine teşekkür ediyoruz türü bir şeyler söyleyin. Bunu bir deneyin. Zor değildir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter