TAV BANNER
ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Konuştukça batıyoruz

"Dar bir sokakta zengin ve kibirli bir adamla karşılaşır Diyojen. İkisinden biri kenara çekilmedikçe, bu dar yoldan geçmek mümkün değildi. Zengin adam mağrur bir eda ile hor gördüğü filozofa "Ben bir serseriye yol vermem" yolu açın der. Diyojen hemen kenara çekilir ve "ben veririm" diye cevaplar. Diyojen'e bir adamın ne kadar akıllı olduğunun nasıl anlaşılacağını sorarlar. Diyojen'in cevabı nettir.  "Konuşmasından" İkinci soru ise "Ya hiç konuşmaz ise?" Diyojen'in cevabından kim kendine nasıl bir ders çıkartır bilemem. "O kadar akıllı olanı henüz dünyada yok"
Siyasilerimiz; bir diğerinin konuşmasındaki açığı arayıp, onu nereden vurabilirimin hesabı içinde. O bunu yaptı, bu da şunu. İçinde bulunduğumuz bu ortamı Diyojen'in bilgeliği aydınlatabilir mi bilemiyorum. Bu düşünceler beni uzun hayli bir süre önce kaleme aldığım bir kitap tanıtımına götürdü beni. "Konuştukça Batıyoruz. Bu kitabı okumanızı şiddetle öneriyorum. İletişim kurmada zorluk çeken, gerek iş ve gerekse özel yaşamda çağımızın en yaygın hastalığı olarak yorumlanan iletişim kopukluğundan şikâyetçi olan herkes bu kitabı okumalı. Sen okudun ne fark etti? diye sorarsanız, kitabın bana olan katkısını zaman zaman görüyorum. Her zaman olmamakla birlikte; bazen stratejik davranma akıllılığını gösterebiliyorum. Görüştüğüm kimse çok iyi tanıdığım, huyunu suyunu bildiğim biri değilse ortada bir yanlış anlama ya da gerçek bir anlaşmazlık olup olmadığını tam olarak anlayabilmek için karşımdakini çok iyi dinliyorum. Keşke bunu; uslu uslu dinlemeyi ve de dinlerken düşünmeyi her zaman yapabilsem. Tabii bunda yaradılışında etkisi var.
Ama, bu kitaptan öğrendiğim adımları uygulayıp sonuçta iletişim kurmakta başarısız olduğum ve sizlere ifade edebileceğim bir görüşme hatırlamıyorum.
Bu kitabın ilk baskısı 1997 yılında yapılmış. Yazarı Dr. David Stiebel. Deniz Akkuş tercüme etmiş ve Türkiye'mizdeki ilk yayını 2001 yılında Beyaz Balina Yayınevi tarafından yapılmış. " Hıncal Ulucun bu kitapla ilintili olarak 2001 yılında Sabah gazetesindeki köşesinde yer verdiği görüşleri; "O zamanlarda da malum bir kriz dönemi yaşanıyordu. Başta ki ise bu günkü hükümeti oluşturan parti değildi. İnsan elinde olmadan hepsinin aynı olduğunu düşünmeden edemiyor. Bakıyorum da; değişen tek şey krizin neden ve nereden kaynaklandığı, krizin nedeni. Yaşananlar aynı. Konuşmalar aynı. "Krizdeki siyasetimizin ve ekonomimizin liderleri ve bütün kahramanları bu kitabı mutlaka okumalı. Hem bu kitabı sadece yöneticiler değil, herkes okumalıdır. Bu kitabı Türkçeye kazandıran Beyaz balina yayınevini ve Koridor yayıncılığı kutlarım.
Kitabın kapağındaki söz kitabın fonksiyonunu özetliyor. "İletişimin başarısızlığa uğradığı anda, problemlerin çözümü için anahtar kitap"

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter