ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Nefret dolu söylemler bizi nedereye götürüyor?

Ülkemiz zor günler, zor zamanlar geçiriyor. Bilinçli veya bilinçsiz birbirimize karşı kullandığımız nefret söylemleri ve sarf ettiğimiz hakaretler gönüllerde telafisi zor derin yaralar bırakıyor. Türkiye'mizde başta siyasiler akabinde de neredeyse toplumun büyük kısmı tarafından sarf edilen nefret söylemleri de en kısa sürede tek edilmezse aynı Solomon Adaları'nda yerlilerin ağacı deviren kötü söylemleri gibi bizleri de devireceğe ve de insanlığımızı öldüreceğe benziyor. İnternette bir köşede okumuştum. Çocuklarımızda milli şuur olmadığından dem vuruyordu. Türkiye'mize gelen bir Japon heyeti mensupları not almışlar. Evet;  bu nefret söylemlerinin bizi İçine ittiği ruh halinin ulusal bilincimizi de törpülediği bir gerçek. Örneğin müttefik güçlere ve onların teknolojisi ile donanmalarına karşı çıkarak kazandığımız Çanakkale savaşları. Metre kareye 6000 merminin düştüğü bu savaştan galip çıkmamızı amaçlarına yönelik olarak değişik yorumlayanlar var. Keza bu günlerde 96 ncı yıldönümünü kutladığımız. Lozan anlaşmasını siyaset malzemesi yaparak gölgelemek isteyenler var. Bu şartlarda çocuklarımızda ulusal bilinç basıl olgunlaşabilir ki?
Solomon adalarında yaşayan yerlilerin ilginç bir ağaç kesme yöntemi olduğunu biliyor muydunuz? Elektronik testere gibi teknolojik nimetlerden mahrum olan yerliler, baltayla kesemeyecekleri kadar kalın bir ağacı üfleyerek deviriyorlarmış... Evet,yanlış okumadınız üfleyerek.. Baltayla deviremeyeceklerini düşündükleri ağacın karşısına hep birlikte dizilip bir ağızdan ağaca kötü sözler fısıldıyorlarmış. Bunu yaparken her bir ağacın içinde bir ruh taşıdığına inanıyorlar ve kötü sözlerin bu ruhu güçlendirip ağacı terk etmesini bekliyorlarmış. İnanın veya inanmayın. Bir süre sonra ağaç kurumaya yüz tutuyor ve ardından da devriliyormuş.
Evet; Solomon adası yerlilerinin ağacın içinde bulunduğunu düşündükleri  ruhun insanlarda da mevcut olduğuna inanırlarmış.. Evet; insanları da tıpkı Solomon adalarındaki ağaçlar gibi kötü sözlerin de devirdiğini yaşamın her kesitinde görebilmek mümkün.
Bir Bakanının çıkıp muhalefeti Solomon Adası Yerlilerine benzetmesi ne kadar garip bir yaklaşımdır. Hele hele bu bakan bir Milli eğitim Bakanı ise.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin