ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Üstümüze Üstümüze Sağdan Soldan Cahillik Yağıyor

Sn. Arzum Uzun bir yazısının ara satırlarında "Dünya avamlığın yükselişine şahit oluyor dostlar." Amerika seçimlerini cahil cahil bağıran, göz göre göre ırkçılık yapan Trump'ın kazanması bile bunun ispatı. Bir şey ne kadar basit, ne kadar ucuz, ne kadar içi boşsa o kadar değer görüyor. Belki insanları bu rahatlatıyor. Belki de insanlar içlerindeki ucuzluğu bu yolla dışa vuruyor. Avamı seviyor insanoğlu. Avama yüz veriyor. Avamı yüceltiyor. Üstümüze üstümüze sağdan soldan cahillik yağıyor. Ne kadar az bilirse insanlar, o kadar çok konuşuyor Bu türün eli kalem tutanları da bir şeyler yazdım zannediyor" diyor.
Bakıyorsunuz sağa, sola. Okuyorsunuz yazdıklarını. Ufkunuz iyiden iyiye kararıyor. (x ) konuda sohbet edecek insan arıyorsunuz. Yok mu? Var tabii. Konu her ne ise aynı görüşte iseniz rahat rahat konuşabilir, tartışabilirsiniz. Şayet, aynı görüşü paylaşmıyorsanız tartışmak bir tarafa, konuşmak bile mümkün değil. İşte içinde bulunduğumuz durum.
Hatırlatmak ister misiniz kaliteli insanların vasıflarını? Orhan Ero bunu çok güzel yapmış. Yapmışta yine de okuyanlar iyi kötü bu evsaflara kısmen de olsa sahip olanlar. Diğerlerinden tık yok. Yine de ümit dünyası. Hani belki bir şeyler kaparlar. Kim Bilir?
Devamlı iyilik tarafı ağır basar, hep iyiliklerle meşgul olur  / Kendisine haksızlık yapılsa tutumunu değiştirmez, kin ve intikam hırsına kapılmaz. / Model olur, bu noktaya gelinceye kadar de kendisine ideal modeller bulur. / Önemli olduklarını düşündüğü insanların yanında menfaatleri doğrultusunda yer almaya çalışmaz.  / İnsana insan olduğu için değer verir. / Eğitimin önemini kavramıştır. / Mütevazı yaklaşımın ağır bastığı asil bir davranış biçimi sergiler. / Eksiklerini, hatalarını fark edip anî fren yaparak eksiklerini tamamlar; noksanlıklarını düzeltmeye çalışır. / Bozgunculuk yapmaz, fitne fesat çıkarmaz, her zaman iyilik ister  / Kötü huylarının farkındadır, onları ıslaha çalışır. Hatalarına pişman olur, hemen ardından bir iyilik yapar ve aynı hatayı tekrarlamaz.  / Yanlışla mücadelesini haksız ve yanlış yollarla yapmaz. / Öfkesini yutar, kızdığı zaman bile kusurları bağışlar./ Kimseyle alay etmez, kimseyi ayıplayıp kınamaz../ Dedikodudan titizlikle kaçar./ Küçümseyerek insanlardan yüz çevirmez, mütevazıdir./ Her işin, her hareketin  karşılığını bulacağına inanır / İşinin hakkını verir, her adımını titizlikle ve danışarak atar./ Cahillerden uzak durur, boş söz işitince yüz çevirir ve vakarla geçip gider./ Emeksiz, haksız kazançtan kaçınır, madden ve maddeten dürüsttür./ İnsanların mahremiyetlerine saygılıdır, / Görevi ehline verir./ Herkesçe güvenilir ve dürüst olarak bilinir / En yakınları dahi olsa kimseyi kayırmaz./ Doğruyu yapmak için destekçi beklemez./ Kin tutmaz, kardeşliği esas alır / Toplumsal barışı ve sosyal uzlaşmayı zedeleyecek fikir ve hareketlerden kaçınır / Öyle hayat sürer, öyle hal ve hareketler sergilerler ki; onun fazilet ve iyiliğini düşmanları bile kabul ve tasdik eder.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin