ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

İşler Nasıl Kolay Olsun ki? İnsanlık çok ilerledi, artık görünmüyor (?)

Hepimiz işimizin zorluğundan bahsederiz. Nedense herkesin işi zordur. Bu güne kadar benim işim kolay diyen bir çalışana rastlamadım. Bunun nedenini izah edenler var ama onu da anlamak zor. Şimdi hepimizi fazlası ile sinirlendirecek bir söz.      " Bir işin nasıl yapılacağını bilmez isen o iş insana zor gelir " Genel bir bilgisizlik varsa tabii ki her iş zordur.

Adamın arabası bozulmuş. İttir kaktır bir tamirciye çekmiş ve ustaya derdini anlatmış. Kaputu açmış usta. Dinlemiş motorun sesini. İncelemiş. Karıştırmış. Tornavidasını almış eline, uzanmış kaputun içine, bir vidayı sıkıştırdıktan sonra çalıştırın motoru demiş. Adam basmış marşa. Her şey tamam, motor tıkır tıkır çalışıyor. Teşekkür ederek borcunu sormuş. 50 lira demiş usta. Adam çok değil mi diye sormuş ve bir vida sıkmak için 50 lira. Usta cevaplamış. Yanlış anladınız. Maharet vidayı sıkmak değil, hangisinin sıkılacağını bulmakta. 1 lirayı vidayı sıkmak, 49 lirayı ise hangisinin sıkılacağını bildiğim için alıyorum.

Jean Jacques Rousseau'ya sorarsanız konuya değişik bir yaklaşımı var. Zor iş, zamanında yapmamız gereken fakat yapmadığımız kolay işlerin birikmesiyle meydana gelir. Bunda da bir doğruluk payı var. Ancak bu deyiş tüm karakterlere uygun değil galiba. Aslında işin zorluğu kişilere göre değişken. Bu konuda çok değişik pencereden bakan insanlar var.

Bakın; Doç. Dr Kahraman Köksal Hayata Yön veren hikâyeler kitabında Zor ve Kolay işleri İnsani değerlere dokunarak şöyle tarifliyor. Bu yazıyı ilk okuduğumda formatı böyle değildi. Formatı kim değiştirmiş ise  ( umarım sn. Köksal tarafından veya onun izni ile yapılmıştır) yazıyı düz metin haline sokmak fena olmamış. Bu not bana uzun bir süre önce gelmişti. Saklamışım. Sonuçta ne diyor Sn. Koksal. Başarılması en zor olan işlerin başında gelir iyi bir insan olmak.

Bu sıralamadaki zor işleri başarmak bizleri insanlığa çok yaklaştıracaktır. Bunu başarabilirsek tüm işler kolaylaşacaktır. Yanılıyor muyum dersiniz?

Hayatta zor işler, kolay işler var, Bunları ayıran insan olmak ise zor. Bilgiçlik taslamak, konuşmak kolay, az ve öz konuşup susan olmak zor. Akıl vermek ve iş bozmak kolay, bozuğu onaran insan olmak zor. Niyet etmek, işe başlamak kolay, bir işi bitiren insan olmak zor.  Almak kolay, benlik, bencillik kolay,  alan insan değil, veren olmak zor. Merak kolay, olay seyretmek kolay, bakan insan değil, gören insan olmak zor. Kazanmak, servet edinmek ve zenginlik kolaydır, ancak vicdanlı, namuslu bir patron, veya vicdanlı ve namuslu bir çalışan olmak zordur.  Açları kandırmak, onları azdırmak kolaydır, açları doyuran insan olmak ise zor. Yemin etmek, insanlara söz vermek kolaydır, verdiği sözde duran insan olmak zor. Seçilmek, yükselmek, baş olmak kolaydır, sahtekâr baskıyı kıran bir kişilik olmak ise zor. Hile, yalan, riya ile kalleşlik yapmak kolaydır ama doğru ve içten insan olmak zor. Kan akıtmak, can acıtmak kolaydır ama acıyan yarayı saran insan olmak ise hayli zor. İnsanın nefsine uyması ve hırslanması kolaydır, nefsini ve hırsını yenen bir kişilik olması ise zor. İnsanın yuva kurması ve evlenmesi kolay, yuvada huzura eren bir insan olması ise zordur. Doğmak, yaşamak ve yaşlanmak olağan ve kolaydır,  insanca yaşamak, yaşlanmak ve iyi bir insan olmak ise zor.  

Teşekkürler Sn. Doktor. Sağ olunuz. Bu yol gösterimine en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemi yaşıyoruz. Evet; İnsanlık o kadar ilerledi ki, artık görünmüyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter