İstanbul Airport 1
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Terminallerin yaz hali

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerine çıkınca yolcu sayısında da ilave artışlar olmaya başladı. Doluluk oranları geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seyrediyor. Durum böyle olunca da klasik şikayetler arttı haliyle.
Uçakları yerdeyken klimatize eden APU'ların bazı şirketler tarafından çalıştırılmaması veya yeterince çalıştırılamaması sonrasında yolcuların büyük çoğunluğu sıcaktan şikayetçi. Ayrıca yine havalimanlarındaki yoğunluktan uçaklarını kaçıranların sayısında da belli ki ciddi artış var.
Uçak yolculuğunu henüz tam olarak bir kültür haline getirememiş olmamızın da bunda ciddi etkisi var. İnsanlar havayolu şirketlerini protesto etmeleri gereken yerde son derece sessiz kalırken ciddi tepki vermeleri gereken durumlarda ise seslerini çıkartmıyor.
Havalimanına geç kaldığınızda ve buna bağlı olarak uçağınızı kaçırdığınızda tüm bilet haklarınızı kaybedersiniz. Bu durumdaki birçok yolcu bunu biliyor olmasına rağmen algılayamadığı için ciddi fiziki reaksiyonlar gösteriyor. Ancak uçağın içerisinde 40 derece sıcakta iki saat bekletildiklerinde ise neredeyse kimsenin sesi çıkmıyor. Hatta o sırada buzlu su servisi yapılabiliyorsa bu şirketten övgüyle bile söz etmek mümkün oluyor.
Uçaklarla sadece yazın seyahat eden ciddi bir kitle var ülkemizde. İç hat turizminin yaza odaklı olduğu mevsimsel bir taşıma politikası izliyoruz. Aslında bir politikadan çok durumun gerçeği bu. İşler böyle olunca da tüm yıl boyunca uçan yolcunun yarıya yakını sadece yaz aylarında uçak kullanıyor. Problemli aylarda uçak kullanan bu kitle ister istemez yaşadığı deneyimden hareketle uçakla seyahat etmeyi her defasında Temmuz ayında Cuma akşamı İstanbul'dan Bodrum'a gitmek olarak görüyor.
Aradan geçecek beş on yıl içerisinde Türk uçak yolcusunun da bilinçleneceğine eminim. Zaten görünen o ki özel şirketlerin yolcu taşımaya başladığı 2003 yılından bu yana ciddi bir yol alındı.
Uçakta domates sandığı taşınmayacağını bilen ve belli bir makul süre öncesinde terminalde olmayı alışkanlık haline getirmiş, kendi zevkine göre koltuk konfigürasyonu seçen bir yolcu kitlesi oluşuyor. Biraz zaman alsa da hızla bu bilinçli kitleyle seyahat edeceğimiz yılların yaklaştığını görmek sevindirici.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner