ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Bu İhtiyarlık 65 Yaşında Mı Başlıyor?

65 yaş üstünde olanların sokağa çıkmaları yasaklandı. 64 yaşındakiler kendini genç saymaya başladı o günden beri. Hoş bizim onlara laf edecek halimiz yok ya. 75 sene olmuş doğalı. Başka bir deyişle üç tane çeyrek asrı yaşamışız üst üste.
Halen anlamıyorum. Belki de işime gelmiyor. Kaç yaşında başlıyor bu yaşlılık? Adamına göre değişiyor mu? 68 yaşında iş yaşamım noktalandı. Yedi senedir acaba neler hissediyorum? Emeklilik hayatının ilk başında "sanki hiç bir işe yaramazmışım gibi" bir duygu yerleşmişti içime. Uzun süre onunla boğuşmuştum. Ufak tefek meşguliyetlerim vardı ama belli ki yetmiyordu. Hayli fazla okuyor bu suretle yeni, yepyeni şeyler de öğreniyordum. Bu arada üç beş satır da yazmaya vakit ayırıyordum hali ile.
Günde bir parti tavla ne kadar vaktimi alırsa. Bu yaşa kadar sürekli çalıştığım için kahve veya kulübe gitme ve oralarda zaman geçirme gibi bir kültürümde yok. Evet; sıklıkla "İyi de bu yaştan sonra ben ne işe yararım" diye sorar olmuştum kendime. Çetin Özbey'e yönelttiğim bu suali "Pek bir işe yaramam" diye cevaplamam halinde yaşlılığımın başlayacağına inandırdım kendimi. İyi de oldu. Doğduğumdan bu güne kadar 75 yaş aldım. Ama halen öğrenme merakım devam ettiğine göre, ihtiyarlamadım. Bu da züğürt tesellisi diyeceğim ama, çok örnekleri var.
Evet; Galileo Galilei ayın günlük ve aylık hareketlerinin resimlerini yaparken 73 yaşındaymış. İmmanuel Kant "Ahlak metafiziği ve Antropoloji" adlı eserlerini yazdığında 74 yaşındaydı. Noah Webster İngilizcenin (A Compendious Dictionary of the English Language) en büyük lügatini tamamladığında 70 yaşındaydı. Mimar Sinan ustamız kalfalık dönemi eseri olarak nitelendirdiği Süleymaniye Camiini bitirdiğinde 70 yaşını geçmiş, ustalık eseri olarak kabul ettiği Selimiye Camiini tamamladığında ise yaşı 86'ya ulaşmıştı. Goethe en büyük eseri olan Faust'u ölümünden bir yıl önce, 82 yaşında bitirmişti. Harvard Üniversitesinin dünya çapında ünlü profesörü Roscoe Pound 86 yaşında Amerika Adli Sistemi üzerine yazmaya başladığı 5 ciltlik büyük eserini 89 yaşında tamamlamıştı.
Tabii ki bu büyük insanlar başka. Eğitimleri, kabiliyetleri vb. Ve de tabii ki anlatmak istediğimiz insanların kendilerine ve yaşlarına uygun bir meşgale bulabilecekleri. Çoğumuz iş yaşamında kendimizi yalnız işimize veriyor ve iş için yaşadığımız moduna girerek, vakit yetersizliği nedeni ile başka konuda hiçbir hobi, sosyal çevre edinmek aklımıza gelmiyordu. Bu durumda emeklilik döneminde de uğraşacak bir şey bulunamamasını tabii ki doğal karşılamak gerek.
Hayatı boyunca çalışmış ve önemli başarılara imza atmış olan Otomobil sektörünün bir numaralı ismi Henry Ford yaşamı daimi bir yürüyüş olarak görürdü. Henry Ford yaşlanma ilgili kendisine yöneltilen bir suali şöyle cevaplar. "Öğrenmeyi bırakan kişi yirmisinde de olsa, sekseninde de olsa hep yaşlıdır "  Öğrenmeyi sürdüren kişi ise gençtir. Yaşamdaki en muhteşem şey zihni genç tutmaktır." diye cevaplar.
Clemenceau Birinci dünya savaşı esnasında Fransa'nın Başbakanı olarak görev yapıyordu. Doktor Voronof ünlü Başbakanı ziyaret ederek bir aşı yaparak kendisini gençleştirebileceğini söyler. Clemenceau'nun doktora verdiği cevap oldukça ilginçtir. "Teklifinizi şimdilik kabul edemeyeceğim. İhtiyarladığım zaman belki düşünebilirim." Clemenceau bu cevabı verdiği zaman 83 yaşındaydı. Bismarck Alman İmparatorluğunu kurup ilk şansölye unvanını aldığı zaman 70 yaşındaydı.
Sayın okurlar.
Çalışma hayatından uzaklaştıktan sonra yaşayarak inandığım bir hususu yazımın sonunda sizlerle paylaşmak istiyorum. Emekliliğe hazırlık yapmış olmak için, çalışırken ek uğraşlar bulmak ve hobi'ler edinmek gerek ki takip eden süreçte çabuk ihtiyarlamayasınız ve uzun süre orta yaşta kalasınız.
Bu yazı bu günlere cuk oturdu.
Sağlık dileklerim ve en iyi temennilerimle.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter