İstanbul Airport 1
Faik Kaptan
Faik Kaptan

ATATÜRK HAVALİMANI HASTANESİ...

UZUN ZAMANDIR BU KADAR MUTLU OLMAMIŞTIM.
ATATÜRK HAVALİMANI HASTANESİ...

Kolay değil 42 yıl görev yaptığım yer. Ayrılırken duygusal anlar yaşadık. Yaşam devam ediyordu.
Yenisine geçtik. Hem de ne geçiş. Tam bir yıl önce, havacılık tarihine imza attık. Daha doğrusu tarihin en büyük taşınma operasyonuna imza attık. Yeni yere alıştık. Yuvarlanıp gidiyorduk. Ama ne olduysa oldu ve bir virüs tüm yaşamı allak bullak etti. Evlere kapandık. Ne yapacağımızı şaşırdık.
Alayı vala ile taşındığımız yepyeni havalimanı büyük bir suskunluğa uğradı. Ne uçak, ne de yolcu kaldı.
Kös kös evde otururken bir anda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vatandaşa hitaben yaptığı konuşmada bir cümle beni yerimden zıplattı:
" YEŞİLKÖY ATATÜRK HAVALİMANI HASTANESİ"
Atatürk Havalimanı sözcüğünü ne kadar özlemiş meğer. Bir Pandemi Hastanesinden söz ediliyordu..
Olsun, adı Atatürk Havalimanı Hastanesi, ya bu bile bana yeterdi..
Bundan hemen şu manayı çıkardım. Etrafta dolaşan bir sürü safsatanın bence önü kesilmişti. Önce millet bahçesi, sonra bir hastane. Doğru olan buydu.
Diğer taraflara bakalım; öncelikle Devlet Konukevi orada, Kargo taşımacılığının büyük bölümü orada, Genel Havacılık, yani özeli uçak trafiği orada, DHMİ Başmüdürlüğü orada, Bakırköy Kaymakamlığı bile oraya taşındı. Metro dibine kadar hala çalışıyor.
Şimdi tüm bunların yanına bir de ilerde sağlık turizmine büyük ölçüde katkı yapacak olan 1000 yataklı hastane. Modern bir hastane. Tek yataklı odalar. Bütün odalar Yoğun Bakım statüsünde. MR ve Tomografi cihazları ve çok sayıda ameliyathanesi olan bir teknoloji harikası olan hastane.
TEKİRDAĞ ÇORLU ATATÜRK HAVALİMANI
Şimdi gelelim bu adın tescillenirken bence yapılması gereken önemli ayrıntıya.
Biliyorsunuz Atatürk Havalimanı kapanınca bu ad bir süre sonra Çorlu Havalimanı'na taşındı. 21 Mart 2019'da yılların Çorlu Havalimanı bir anda Atatürk Havalimanı oldu. Onu da Cumhurbaşkanımız Tekirdağ'da düzenlenen .bir miting de önermişti. Bu öneri bir anda rüzgar hızıyla gerçekleşti ve o dönemin Çorlu Kaymakamı sosyal medya hesabından Çorlu Havalimanı isminin, Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı olduğu açıklamasını yaptı. Tabela asıldı.
Tüm ülkeye malolmuş bir isim Atatürk Havalimanı.
Şimdi kendi öz alanına dönüyordu. Alınan karar ben çok mutlu etti.
Hastanenin yapılacağı alan Florya tarafında. Bir kaç yıl önce DHMİ'ye tahsis edilen bir saha. Havalimanı yeni pistinin hemen yanı. Çitin dışında olsa bile uçakla gelecek olan hastalar yapılacak bir tünelle hemen hastaneye nakil olabilirler.
Bu hastane gelecekte ülkemizin hedeflerinden birisi olan Sağlık Turizmine büyük katkı yapacaktır. Yurt içinden ve yurt dışında ambülans uçaklarla gelecek olan hastalar burada Türk doktorlarına emanet edilecektir.
İşte bu nedenle hastane açıldığı gün Çorlu Havalimanı kendi öz kimliğine dönmeli, burası da tıpkı selefi gibi Türkiye'nin dünyaya açılan bir kapısı ünvanını yürüterek " YEŞİLKÖY ATATÜRK HAVALİMANI"adını taşımalıdır. Bu adı zaten Cumhurbaşkanımız koymuştur.
Hedef 45 gün. İnanın 25 günlük evde kalma sıkıntım bir anda gitti.
Bu geleceğin hastanesidir ve adı da ülkemle birlikte yaşayacaktır. Düşünenler ve sebep olanlar sağ olsun.
Bunun bir eşi de Sancaktepe'de. O da havalimanı yakın.
Coranalı günlerde mutlu olduğum iki güzel haber.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 287
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 286
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 285
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 284
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 283
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner