ISG 2020
İGA
Çetin Özbey
Çetin Özbey

Çok iyi düşünün kendinizi ve yakınlarınızı düşünün

Corvid-19 gezegenimizden çıkıp gidince peşinde bırakacağı ekonomik ve finansal yıkıntıyı kaldırmak hiç bir ülke için kolay olmayacak. Bunlar 3 ayı geçkin bir süredir kulaklarımızdan eksik olmayan sözler. THY Sn. Genel Müdür: Ben inanıyorum ki içinde bulunduğumuz bu zor şartlar, çalışma günü ya da mesai ücreti hesabı yapılacak günler değil.  Seferberlik ruhu ile "ben ne yapabilirim" demeli ve bu doğrultuda düşünmeliyiz. Bu zor günler, elimizden geldiğince fedakârlık yapmak günüdür. Tüm çalışma arkadaşlarımın bu ruhta olduğunu biliyor, her birinize samimi teşekkürlerimi iletiyorum. " diyordu.  Birlik ve beraberliği vurgulayan güzel bir konuşma. Sn. Genel Müdürün tüm çalışma arkadaşlarının aynı ruhta olduklarına ilişkin görüşünün nasıl oluştuğunu ise benim anlayabilmem mümkün değil. Zira bize gelen yorumlar ve okuduklarımız aynı şeyi söylemiyor.
Bundan sonraki ifadelerimi yanlış değerlendirmeyin. Yalnız ve yalnız yaşanmış olan ve yaşanması ihtimal dâhilinde bulunan hususların anlatımından öte değildir. Yönetiminizi sevmeyebilirim. Tasvip de etmeyebilirim ama ne olursa olsun bu tür durumlarda kalbim hiçbir ayırım yapmadan çalışanlarla ve Türk Hava Yolları ile birlikte çarpar. Her ne kadar tersini savunsalar ve hamasi konuşmalar yapsalar da, "ülkemizde her seviyeden pek çok yönetici kriz döneminde yönetmek konusunda pek mahir değildir. Çünkü ülkemizdeki yöneticilerin, hele de alt ve orta seviye yöneticilerin çoğu iş hayatlarında bir kriz döneminde yönetici olmamıştır. Pek çoğu 2001 krizini hatırlar, ancak bu dönemde iş dünyasında yönetici pozisyonlarında olup da o dönemde krizi yaşayan yönetici sayısı ülkemizdeki demografiye bakarsak yüzde 20-30′u geçmez. 2001′ de orta ve üst yönetici olan çoğu kişi bu dönemde ya emekli, ya danışman, ya eğitmen ya da üst yönetici. O dönemde 50 yaş ve üstü tecrübeli olan tüm yöneticiler kuvvetle muhtemel bu dönem yoklar. Bu nedenle ülkemiz krizler konusunda tecrübeli olsa da yöneticilerimizin pek çoğu değiller diyor Dr. Bertan Kaya."
Sizlere haddim olmayarak önerim ülkemizin / şirketimizin geçmişte yaşanan krizlerde ne yaptığını, ne ettiğini, krizlerin istihdama etkisinin nasıl şekillendiğini okumanızdır. Hafızaları silinmiş işe giriş tarihi eski olup kriz dönemlerinde şirkette bu güne kadar yaşananları ve de konuların nasıl çözüme kavuşturulduğunu bilen yöneticilere sahip olmayan kuruluşların yönetim kademeleri bu bilgileri mutlak edinmelidirler. Bir tepe yöneticimiz acil / kriz durumunda yaşananları not alın derdi. Haklıymış.
Evet, işimiz bu güne kadar her zaman kıymetliydi. Şimdi ise çok ama çok daha kıymetli. Dolayısı ile işe, işimize çok ama çok daha iyi sahip çıkmamız gerek. Geçmiş senelerdeki tepe yöneticileriniz tarafından yapılan ve taraflarınızca da alkışlanan bir takım uygulamaların sizler açısından nelere yol açacağını bir düşünün.
İşinize uygunluğunuzun, çalışmanızın, işe devamınız ve performansınızın sizinle ilgili olarak verilecek kararlarda etkin olması küçük bir olasılık değil. bu seçimdeki yüzdesini bilemem ama mutlak etkili olacak. Evet, işinize eskiden olduğundan çok daha sıkı, dört elle sarılmalısınız. VPN' e güvenip yorum kisvesi altında şirketinizin ve yöneticilerinizin aleyhinde destan yazmamalısınız. Tabii ki tenkit edeceksiniz ama bunu yaparken adaplı olmak gerekir ve de cehaleti ortaya koymamak. 5G'nin tartışıldığı bu süreçte çoğunlukla bir ücret ödemeden kullandığınız VPN sisteminin önünüze ördüğü duvarın sizi görünmez kılmama ihtimali büyüktür. Buna güvenmek ne denli akılcı olur onu da isterseniz bir düşünün. Hem de iyi düşünün. Çalışma şartlarınızı beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, maaşınızı yetersiz bulabilirsiniz ama böylesine bir krizin yaşanma ihtimali çok yüksek olan bir süreçte en iyi işin sahip olduğunuz iş olduğunu unutmamalısınız. Tabii ki daha iyisini bulana kadar.  
İş yerlerinde haksızlık her zaman her dönemde yaşandı. Az veya çok.  Bu gün de var. Yarın da olacak.  Buna karşı çıkmanın bir yöntemi var. Unutmayınız ki, insan anasını babasını ve de yöneticilerini kendisi seçmiyor. İçinizden haykırmak geçerse, evinizi, eşinizi ve çocuğunuzu düşünün. İtirazınızı bağırıp çağırmadan, hakaretamiz sözler sarf etmeden ifade edin.
Siyasi düşüncenizi işinizle karıştırmayın. Çoğunluğunuzun aynı görüşte olduğunu düşünün. Unutmayın ki her dönemde, daha sonra karşınıza çıkartmak için bunları not alan gayretkeş kötü niyetli trol yaradılışlı iş arkadaşlarınız mutlak olacaktır. Yanlışları savunmak için enerji sarf etmeyin. Realist olun. Bilgi seviyenizi en iyi siz bilirsiniz. Üstleriniz İş bilginizi, şahsiyetinizi ve insanca davranışlarınız ile kuruma bağlılığınızı bir noktada değerlendirme zorunda kalacaklardır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 266
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 265
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 264
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 263
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 262
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin