İGA Simply The Best
Faik Kaptan
Faik Kaptan

AL SANA ÇİNLİ.

YAN BİNGTAU, İNGİLİZLERİN HAKİMİYETİNE SON VERDİ.

Bu yazıyı yazmamın nedeni son zamanlarda Çin aşısı Sinovac üstüne yapılan konuşmalar için oldu.

Ne alaka diyeceksiniz?

Evet ne alaka bir bilardo oyunu olan Snooker için Akademi açan ve burada binlerce sporcu yetiştiren Çin, sonunda amacına ulaştı ve 150 yıllık geleneksel İngiliz hakimiyetine son verdi.
Bakın yukarda ne yazdım? Bilardo için okul açan. Hatta bunu Akademiye çeviren Çin, bu işin ciddiyetine inanmış, şimdi uluslararası sahalarda boy gösteriyor.
İngilizlerin popüler bilardo oyunu olan Snooker da bu kez şampiyon bir Çinli oldu. Çin Bilardo Akademisi mezunu 20 yaşındaki Yan Bintao şampiyona da kendisinden 25 yaş büyük Higgins'i finalde yenerek 250 Bin Paund'un da sahibi oldu.

LİSEDEYKEN İHTAR YEDİM.

Bizler gerçekten spor alanında şanssız bir gençlik yaşadık. 1962 yılıydı Adapazarı'nda Santral Kıraathanesi yeni açılmıştı. Modern bir kahvehaneydi. Küçük bir kitaplığı bile vardı.
Bir köşesine de bilardo oynamak için iki masa konmuştu. Önce meraktan sonra sevdiğimiz için burada boş zamanlarda takılmaya başladık. Üçüncü veya dördün gidişimizde bilardo salonuna baskın oldu. Salonda bulunan öğrencilerin isimleri alındı. Tabi ertesi gün Müdür bey çağırdı ve bize ihtarı tebliğ etti. O zamanlar sanırım iki ihtar gördün mü okuldan atılıyordun. Çaresiz bir daha semtinden bile geçmedik.
Futbol da öyleydi. Fena top oynamazdım. Sakarya genç karması için Adapazarı futbolunun büyük insanı Ekrem Karabiber abi okula gelip bir kaç arkadaşa Sakarya Genç karması için çağrı yaptı.
Rahmetli Kaya Baylav da vardı. Şimdi hatırlamıyorum bir kaç arkadaş daha vardı.
Lize 2'deydik. Okula kapanmıştı. Ben Sebze Halindeki katiplik işine başladım. Turfanda sebze zamanı olduğu için patron gitmemin zor olduğunu söyledi. Gidemedim. Çünkü futbolda para yoktu. Ayakkabıyı bile kendimiz alıyorduk. Gidersem işimden olacaktım.
Anlayacağınız spor yapmak gerçekten çok zordu.

BİLARDONUN AKADEMİSİ.

Bu snooker'e kalp ameliyatım sonrası evde otururken alıştım. Bizim oynadığımız üç top gibi değildi. 20 topla oynanıyor ve bir sürü kuralı vardı. Öğrendikten sonra seyri çok zevkli bir spordu.
Eurosport kanalında Snooker varsa başka bir şey seyretmiyorum.
İşte geçen akşam Masters Şampiyonası vardı. Puanları en yüksek 16 klas oyuncu katılıyordu.
Aralarında da Yan Bingtao adında 20 yaşında bir Çinli genç vardı. Her kes onu küçümsüyordu. Ama Yan sırasıyla 4 yarışmacıyı sessiz sedasız yendi. Çok mütevaziydi. Kazandıktan sonra sevinmiyordu Sıra finale geldi. Finalde Snooker dünyasının çok iyi tanıdığı 45 yaşındaki John Higgins ile karşılaştı. Müthiş bir maç oldu. Yan, 10-8 Higgins'i yendi. Kimse inanamıyordu.

Yan son topu deliğe soktuğu zaman ilk kez sevinç gösterisi olan yumruğunu masanın kenarına vurmak için elini havaya kaldırdı. Ancak yumruk havada kaldı. Bunu yılların şampiyonu Higgins'e saygısızlık olarak gördü ve çok utandı. Sevinemeden yerine oturdu ve utançtan uzun bir süre havlusunu yüzüne kapattı.
Evet dostlar gerçekten akıl ve yetenek dolu bir spor olan Snookerın şampiyonu bir Çinli oldu.
Araştırdım Çin'de dünyanın en genç snookercılarını yetiştiren okulun adı da Pekin'de ki CBSA Dünya Snooker Akademisi.

Düşünebiliyor musunuz bizde bir Bilardo Akademisi açılmasını.

Vallahi kıyamet kopar, hükümet bile düşer.
İşte alaka bu, Sinovac aşısı için kafamdaki sisler böylece dağıldı.
Adamlar bilardonun bile akademisini yaptıktan sonra...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter