İGA Simply The Best
Faik Kaptan
Faik Kaptan

MARİFET, LAF DEĞİL, İŞ ÜRETMEK...

ATATÜRK HAVALİMANI'NIN SUYUNU İÇENLERİN BÜYÜK BAŞARISI...
MARİFET, LAF DEĞİL, İŞ ÜRETMEK...
İlk aklıma gelenler; İsmail Demir, Serdar Hüseyin Yıldırım, Temel Kotil.
Üçü de İTÜ mezunu Uçak Mühendisi. Araştırırsanız kariyerleri ise bir hayli. Ancak bence en önemli ortak özellikleri, şimdi boynu bükük bir kenardan doğru bakan Atatürk Havalimanı'nın suyunu içmeleri.
Bu üç önemli karakter şimdi ülkenin uzay ve savunma teknolojilerinin başında.
Yapılanları yazmaya kalksak, sayfalar yetmez.
Üçünü de Havalimanı Muhabirliğim sırasında yakından tanıdım sayılır. Yani Atatürk Havalimanı'nda.
Bunlardan Serdar Beyin görev merkezi her ne kadar Ankara olsa da sık sık İstanbul'a geldiği için o da bu suyu içenlerdendi. Genel Müdürlük Ankara'daydı ama uçaklar İstanbul'daydı.
İSMAİL DEMİR.
Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ile başlayalım.
Son olarak, iki gün önce " Sungur"u açıkladı. Azami menzil ve irtifadaki hareketli hedefleri nokta atışıyla vuran müthiş bir silah. Portatif özelliği nedeniyle de Kara, Hava ve Deniz platformlarına entegre edilebiliyor.
THY'ye geldi, Teknikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu. Daha sonra kurulan Teknik A.Ş'nin ilk Genel Müdürü oldu. 2014 yılında arkasında 850 milyon dolar cirolu ve 5 bin çalışan olan bir başarılı şirket bırakarak çağırıldığı Savunma Sanayi Başkanlığına geçti.
Bu süre içinde yapılanları merak ediyorsanız İsmail Demir'in kendi internet sitesine girip okuyabilirsiniz. Gurur duyacaksınız.
TEMEL KOTİL.
THY Genel Müdür Teknik Yardımcılığına 2003 yılında getirildi. Dikkatinizi çekerim Temel Bey'de aynı İsmail Bey gibi THY Genel Müdür Teknik Yardımcılığında başlıyor.
Buraların havasını iyi bilirim. Hepsinin abisi sayılan sevgili Yusuf Bolayırlı'nın bu görevi sırasında sık sık oraya gider o havayı solurdum. İnanılmaz bir çalışma ortamı vardı. Yüzlerce çalışanı uçakların altında sökülen motorların başında çalışmalarını izlemek bir belgesel seyretmeye benziyordu.
Bu arada Yusuf Bey'de aynı eğitim düzeylerinden geçmiş çok kıymetli bir bürokrattı ama nedense erken bıraktı. Sağlıklı olsun yeter.
Gelelim Temel Beye. Bu görevden sonra THY Genel Müdürlüğüne getirildi.
Temel Kotil 2016'da Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü oldu.
Burada yapılanlar da aynı Savunma Sanayi gibi TSK nin ve Emniyet Genel Müdürlüğünün yüz akı olan yepyeni teknolojilere sahip uçarları ve kaçarları hizmete sundu.
Temel Kotil Bey bu hızlı çalışma temposu sırasında Covid 19'a da yakalandı. Ancak bu belayı sıkıntı yaşamadan atlattı. Kendisine bir kez daha geçmiş olsun diyelim.
SERDAR HÜSEYİN YILDIRIM.
Uzay Ajansı Başkanı Serdar Bey o dönemde her ne kadar Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü olsa da ana merkez Atatürk Havalimanı olduğu için sık sık Ankara'dan İstanbul'a gelirdi.
Uzay Programı açıklandı. Niye olmasın? Önemli olan başlamak. Başında Serdar Hüseyin Yıldırım var. Hayatı havacılıkla geçmiş.
Serdar Beyi iyi tanırım. 2 yıl DHMİ Genel Müdürlüğü yaptı. Değişik bir bürokrattı. Gerektiğinde nerede olursa olsun telefonlara cevap veren bir yöneticiydi.
Serdar Hüseyin Yıldırım, 2019 Ağustosunda kurulan Uzay Ajansı'nın ilk ve halen devam eden Başkanı
Aynı suyu içen diğer arkadaşları gibi İTÜ Uçak Mühendisliği mezunu. Başkan olduğu süre içinde Rusya ile Uzay İşbirliği Anlaşmasının taslağını hazırladı.
Rusya'da ve Kazakistan'daki uzay üslerinde incelemeler, çalışmalar yaptı. Bizzat uzaya insanlı soyuz fırlatılması olayında Baykonur Uzay üssündeydi. Açılanan Milli Uzay Programı'nda sonra kendisinden yeni atılımlar bekliyoruz
ATATÜRK HAVALİMANI
Atatürk Havalimanı gerçekten önemli bir merkezdi. Görevi devralan İstanbul Havalimanı tam gaz giderken bir anda Pandemi vurgunu yedi. Ayakta durabilmek için müthiş bir mücadele var. Devlet, " Kiranızı almayayım" derken, onlar da Devletten Hak Edişlerini almıyor. Yani karşılıklı feragat var. 'Kendi Yağınla Kavrul' mücadelesi devam ediyor.
İşte, Pandemi olmasaydı, İGA tüm hızıyla bu süreci devam ettirseydi belki oradan da yeni bir Demir, Kotil ve Yıldırımlar çıkacaktı.
Mart ayı geldi. Baharla birlikte yeni umutlar inşallah yeşerecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter