Pegasus
İGA Simply The Best
Faik Kaptan
Faik Kaptan

EN BÜYÜK KAHRAMANLAR, " T" VE "B" HÜCRELERİMİZ..

AŞI OLALIM, COVİD'İ GRİP'E DÖNDÜRELİM.

Ukalalık yapmak istemiyorum. Çünkü Uzman Doktor değilim. Ancak kendi çapımda iyi bir araştırmacı sayılırım. İlgilendiğim konuyu ince eler sık dokurum.
Bu nedenle Covid-19 Aşısı sonrası olabilecekler konusunda okuyup öğrendiklerimi kısaca anlatayım.
Öncelikle piyasayı iyi bir Antikor Ölçüm Pazarı sardı. Aşıdan sonra Antikorum acaba kaç? Merakı oluşturuldu. Zaten insanın başına ne gelirse meraktan gelirmiş.
Ben de tabi ki huylandım. Ancak biraz okuyunca gerçeğe ulaştım.
Dostlar aşıdan sonra insanlar sadece kendilerini antikorun koruduğunu düşünüyor ama bağışıklık sistemimizin bir antikor yanıtı, bir de hücresel yanıtı varmış.
İşte aşıdan oluşan ortamda B ve T hücrelerinin bu tür hastalıklarda ön cephede yer alan savaşçılar olduğunu öğrendim. B hücreleri virüsü bir kere tanıdıktan sonra aradan ne kadar zaman geçerse geçsin virüse karşı çok hızlı antikor üretmeye devam edebiliyor. T hücreleri ise virüsü hemen tanıyor, hem de tüm varyantlarıyla ve savaşıp yok ediyor. Yani antikor miktarını sık sık ölçtürüp stres yaşamaya gerek yok.
T hücreleri virüslere karşı bir kere savunma geliştirdikten sonra çok uzun yıllar boyu tüm varyantlarına karşı etkili olacak şekilde savaşabiliyor.

Gördünüz mü gerçek bu kadar basit?

2003'te SARS geçiren hastalarda 17 yıl sonraki ölçümlerde bağışıklığın halen devam ettiği ortaya çıktı. Kızamıkçık aşısı olanlarda ise 34 yıldır bu bağışıklığın devam ettiği tespit edildi. Dolayısıyla COVID-19'da da herkes aşılandıktan ve T hücreleri virüsü tanır hale geldikten sonra grip gibi olacak.
Bir araştırmaya göre de T hücreleri virüsün tüm varyantlarını tanıyabiliyor. Bir kere tanıması yeterliymiş.
Sonuç sırası gelen mutlaka aşısını olsun. İftarı beklemeyin. İğneyle vücudunuza girenden daha çok gözünüz ve kulağınızla beyninizin içine giren günahları düşünün. Merak etmeyin orucunuz bozulmaz. Hatta kendinizden daha çok toplum sağlığına hizmet ettiğiniz için Yüce Allah'ın katında mükafat bile alırsınız.
Yüzde 80'i bulduğumuz zaman Covid-19 bildiğimiz Grip olacak.
Haydi bakalım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI