Pegasus
İGA Simply The Best
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Türkiye'yi heyecanlandıran yeni havayolu

Türk Hava Yolları'nın (THY) iştiraki Anadolujet ucuz uçak biletiyle uçuş yapmak isteyenlerin gözde havayolu olarak kabul görüyor. 2008 yılında kurulan Anadolujet, THY'nin yüzde 100 iştiraki olarak 'AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi' adı altında faaliyetlerine devam edeceğini duyurdu.

2024 yılında uçuşlarına başlayacak olan AJet'in lansmanı geçtiğimiz günlerde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın Turkish Teknik Hangarı'nda gerçekleşti. Lansmana Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Valisi Davut Gül, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat ile THY yöneticileri ve çalışanları katıldı. Önemli isimlerin katıldığı lansmanda şirketin global standartlarda düşük maliyetli bir havayolu olma hedefi ve pazardaki rekabetçi konumunu güçlendirmek amacı ön plana çıktı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu lansmandaki konuşmasında, Türkiye'nin coğrafi konumu, gelişmiş pazarlarla olan bağlantıları ve hızla büyüyen havacılık sektörüyle dünya transit merkezi olma yolunda önemli adımlar attığını vurguladı.

AJet'in 2024'teki hedefi 24 milyon yolcu taşımak

Türkiye havacılık sektöründe dur durak bilmiyor özellikle transit yolcu sayısıyla göz dolduruyor. Öyle ki 2022'de dünya yolcu trafiği sıralamasında 6'ıncı sırada yer aldı. AJet de bu hızla ilerleyen grafiği göz önüne alarak 2024 yılı hedefini büyük tuttu ve yüzde 12 büyümeyle 24 milyon yolcu taşımayı planladıklarını dile getirdi. Bu önemli gelişme, sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda faaliyet göstermeyi planlayan şirketin, düşük maliyetli pazarında hizmeti sadeleştirerek ekonomi sınıfı konfigürasyonuyla maliyet avantajlarını bilet ücretlerine yansıtarak daha geniş bir kitleye hava ulaşımı hizmeti sunmayı hedeflediğini gösteriyor.

AJet Türkiye'deki hava taşımacılığında önemli bir güç olacak


Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat:

"AJet'in hedefleri ve hizmeti gelecekte uluslararası alanda rekabeti artırarak Türk taşıyıcılarının önemli bir güç olacağına işaret etmektedir. Ayrıca, şirketin sürdürülebilirlik ve çevre dostu operasyonlar konusundaki taahhüdü, küresel havacılıkta çığır açacak bir yer edinme yolunda önemli bir adım olarak nitelendirilebilir. AJet'in yeni ismi, logosu ve kadrosuyla başlatacağı operasyonlar, Türk Hava Yolları'nın deneyimli ekibiyle birleşerek başarıya ulaşma yolunda umut vaat ediyor. Yeni nesil uçakları ve sürdürülebilirlik odaklı hizmet anlayışıyla, AJet'in küresel havacılıkta önemli bir konum elde edeceğine inanmak için heyecanlı nedenlere sahibiz."

YAZARIN DİĞER YAZILARI