Pegasus
İGA Simply The Best
Derya Zengin Ergün
Derya Zengin Ergün

THY'de grev, Onur-Pegasus'ta birleşme

Aylardır tek gündem konusu olan seçimler sonunda bitti.
Bu sürede Türkiye havada duruyordu sanki seçimlerin bitimiyle büyük bir huzur ve sessizliğe büründü. Bizlerde vatandaşlık görevini yapmak için tatilini yarıda kesip gelenlerdeniz. Büyük bir gururla oyumuzu kullandık.
Sonuçlar için AKP'yi tebrik etmekten başka yapacak bir şey yok.
Zaten anladım ki... Ne yapsak boş... Bu ülke de bize ters gelen bazı şeyler var... Bir sürü ananın canını yakan. Bu Türk analarının gencecik evlatlarını toprağa gömenler bu ülkede milletvekili oluyor. Hem de hapishanedeyken. Dokunulmazlık alıyor, çıkıyor...
Söyleyecek tek bir söz bulamıyorum. Milletimize hayırlı uğurlu olsun. Geleceğimiz umarım iyi olur.
Seçimler dolayısıyla havacılık dünyasındaki manşetlerde yandı.
En büyük manşet THY çalışanlarının grev kararıydı. Diğeri ise tabiî ki Pegasus Havayolları ve Onur Havayollarının birleşmeye gitmesiydi.
Ben yazımı yazarken THY ve Hava-iş arasında bir anlaşmaya varılamamıştı. Hava-iş grev kararını asmış THY ise buna karşılık lokavt kararı almak zorunda kalmıştı.
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, 'Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu'nun 27'nci maddesinde belirtilen "Uyuşmazlığın tarafı olan işveren sendikası veya sendika üyesi olmayan işveren, işçi sendikasının almış olduğu grev kararının kendisine tebliğinden itibaren 6 (altı) iş günü içinde lokavt kararı alabilir" hükmü gereğince, hak kaybına uğramamak için, muhtemel bir grev halinde uygulanmak üzere lokavt kararı aldı.
THY Yönetim Kurulu ve Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu arasında gerçekleştirilen toplantıda anlaşmazlık konusu olan maddeler müzakere edildi. Görüşmede THY Yönetim Kurulu uyuşmazlık konusu idari maddelerin bazılarında da iyileştirme öngören nihai teklifini Sendika Yönetimi'ne sundu. Sunulan nihai teklifte önceki teklifle önerilen sosyal yardım, iyileştirmeler ve ilk yıl için yüzde 10 ücret artışı aynen korunmuş, ikinci yıl için ise oluşacak enflasyon rakamının bir puan üzerinde ücret artışı öngörüldü. Bunlara ek olarak ayrıca, intibak süreleri tamamlanmamış tüm çalışanlar için intibak süreleri tamamlanana kadar aylık 120 YTL'lik sosyal yardımın yanı sıra aylık brüt 100 YTL seyyanen ücret artışı teklif edildi. Sendika Yönetimi kendilerine sunulan nihai teklifi yetkili kurullarında değerlendirip kararı ileteceklerini belirtmişti. Teklifi değerlendiren Hava-iş THY yönetiminin verdiği teklifi kabul etmedi. İyi niyetliyiz, uzlaşmaya açığız ama olmazsa olmazlar var. Bazı temel maddeler var. İşte aslında uyuşmazlığın tıkanmasının sebebi bu temel maddelerde işverenin adım atmaması dedi.
Bakalım gelecek neler getirecek.
THY yönetimi son teklifimizi verdik dedi. Hava-iş bu teklifler isteklerimizi karşılamıyor dedi.
Lokavt kararı alan THY eğer bir grev söz konusu olursa genel müdür yardımcıları dahil tüm personelinin sözleşmesini askıya alacak. Bu grev tek departmanda dahi olsa, THY lokavt kararı almış olduğu için tüm personelinin sözleşmesini askıya alma hakkını elde ediyor.
THY kendi içinde anlaşmazlıklar yaşarken Onur Air ve Pegasus Havayolları ise anlaşma yoluna gitti.
'Havada dev anlaşma' başlıklı bir basın bülteni gönderen şirketler dedikoduları doğruladı. Aylar öncesinden birleşme kararı aldıkları duyulan ama böyle bir karar almadık diyen iki firma herkesi şaşırttı.
İki özel havayolu şirketinin yönetim kurulu başkanları arasında varılan mutabakat sonrasında stratejik alternatifleri değerlendirmek üzere bir işbirliği anlaşması imzalandı.
Bu anlaşma kapsamında Tentur ve ESAS Holding sadece ülkemizde değil, civar ülkelerdeki havacılık fırsatlarını da birlikte değerlendirmek için çalışmalar yapacak.
Yapılan açıklamaya göre her iki şirket de çalışmalarını kendi kimliği ile sürdürecek.
Ama yine gelen dedikodulara göre aslında Pegasus Havayolları, Onur Havayollarını satın almak için anlaşma yapıyor.
Dedikodular sonunda gerçeğe dönüşüyor. O yüzden yine bekleyip gerçeğin ne olduğunu hep beraber göreceğiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI