İGA 100. Yıl
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Onur Havayolları'nın değeri

Onur, Pegasus bilmecesi "Arkası yarın" modunda devam ediyor. Bu bilmeceyi kimi çözmüş gözüküyor, kimisi ise şirketlerden yapılan açıklamaya itibar gösterip "İşbirliği" kabulünde devam ediyor.
Pegasus Havayolları'nın Onur Air'in yüzde 90'lık hissesini 130 milyon Euro veya başka bir deyişle 150 milyon dolar nakit bedelle satın almak istediği yaygın dedikodular arasında.
Şirketin birkaç ay sonra el değiştireceği, ancak Cankut Bagana'nın geçiş sağlanana kadar bir süre daha Onur Air'in başında bulunacağı ifade ediliyor.
Bu dedikodu doğruysa Ali Sabancı'nın 17 uçaklık Pegasus'u bundan birkaç yıl önce 13 milyon Euro'ya aldığına dikkatinizi çekmek isterim. Şu anda 27 uçaklık Onur Air için ise konuşulan bedel 130 milyon Euro olarak telaffuz ediliyor. Yani ya Ali Sabancı Pegasus'u zamanında çok ucuza kaptı, ya da şu anda Onur Air'i almak için çok para ödüyor.
Elbette aradaki yıllar ve şirketlerin kar değerlerinden bahseden iktisat ve finansçı arkadaşlarımı karşıma almak istemem. Ancak bu trend Türk sivil havacılığının kısa sürede nasıl bir ivme kazandığının en somut göstergesidir.
Elbette bu arada bahsedilen satışın gerçekleşmemesi de mümkün. Yapılan açıklama şu anda böyle bir yolda ilerlendiği ancak kesin olarak bir sonuca varılmadığı şifreleriyle donatılmış gözüküyor.
Pegasus'un sahibi Ali Sabancı'nın agresif büyüme politikası içerisindeki bu eyleminin satış ve işbirliği gerçekleşmese bile Onur'un bilgilerine ulaşması açısından da iyi bir hamle olduğunu kabul ve takdir etmek gerek.
Havacılıkta bu gibi birleşmeler şirketlerin değerlerinin katlanarak artmasına neden oluyor. Dünyadaki örnekleriyle de örtüşen hamleler büyük taşıma ağına sahip şirketlerin cirolarını katlayarak büyüttüğü yönünde.
Elbette muhtemel krizler durumunda böyle şirketlerin ağır ve hantal yapıları nedeniyle batmaları da daha kolay oluyor.
Ancak tüm gelişmeler ve hatta seçim sonuçları da gösteriyor ki muhtemel beklentiler içerisinde bir kriz olma ihtimali oldukça zayıf.
Bu işbirliğinin sonuçlarını gördüğümüzde çok daha farklı bir yorum yapmak mümkün olacaktır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter