İGA Simply The Best
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Haberin havacılık detayları

Türkiye geçtiğimiz ay bir suikastla çalkalandı. Hrant Dink'in öldürülmesinin detaylarını tekrarlamaya gerek yok. Bu sırada gazeteciler ve polis ilginç küçücük bir detaya odaklandılar. Dink'i öldüren kişinin Trabzon İstanbul arasında gerçekleştirdiği uçak yolculuğunun detaylarını.
Bunu muhtemelen bu kişinin İstanbul'a kaç kez geldiğini bilmek adına soruşturmanın bir detayı olarak yaptılar. Bu detayın sonuç açısından veya yargılama bakımından ne kadar önemli olduğunu bilmiyorum. İç hatlarda şu anda kimlik kontrollü uçuşlar yapılıyor. Yani biletinizi alıyor ve sonra kimliğinizi o bilete göre ibraz ederek uçuyorsunuz. Bir kişinin bir başka kişi adına bilet alarak uçması sistematik olarak mümkün gözükmüyor. Peki pratikte bu durum mümkün mü?
Bana sorarsanız mümkün.
Geçtiğimiz günlerde bir yurt içi uçuşunda biletimi aldıktan sonra ismi cismi belli olmayan bir yolcu olarak Atatürk Havalimanı'ndaki kontuara geldim. Görevli hanım kızımız bana sormadan kimliğimi çıkartıp bankonun üzerine koydum. O kimliği bir saniye olsun bakmadan da biniş kartımı alıp bankodan uzaklaştım.
Bu kimlik gösterme işi tamamen teoride kalmış gözüküyor. Dolayısıyla eğer bir kişinin bir olay olduğu sırada bir başka şehirde olduğunun ispatı sayılabilecekse uçak yolculuğu burada kocaman bir delik, gedik var demektir.
Al bile Ali'nin adına. Onun yerine Veli uçsun benim karşılaştığım gibi. O sırada vur birisini. Sonra çık mahkemede akla kendini.
Ben işin hukuki boyutunun böyle işleyip işlemediğini bilmem ancak kimsenin parmak izi, kamera kaydı alınmadığını bildiğim için bu kimlik gösterme hadisesinin iyi işlemiyor olması muhtemel büyük suçlar için kaçak oluşturacağa benziyor. Havayolu şirketlerinin ve yer hizmetleri kuruluşlarının bu kuralı harfiyen uygulanır hale getirmesi gerekir diye düşünüyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 292
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 291
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter