İstanbul Airport 1
Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Hac sezonu ve Türk Havacılığı

Hac mevsiminin kış aylarına denk gelmesi Türk sivil havacılığının gelişmeye çalıştığı içinde bulunduğumuz yıllar açısından mutlu bir tesadüftür. Bu sayede yazın uçurulan uçakların büyük çoğunluğu kış aylarında Suudi Arabistan Havayollarına kiralanmakta ve şirketler hem kendi mali dengelerini tutabilmekte hem de ülkeye döviz kazandırmaktadır.


Bu konuda en deneyimli şirketlerin başında şüphesiz operasyonu 10 yılı aşkın süredir gerçekleştiren Onur Havayolları bulunuyor. Geçtiğimiz yıl en büyük dış kiralamayla 10'un üzerinde uçağı kış aylarında Arabistan'a kiralayan şirketin bu sayede mali duruşu da yara almamıştı.


Atlas Havayolları ise geçtiğimiz yıl bunu biraz daha ileriye götürerek filosundaki uçakların bir bölümünü sezonluk yerine birkaç yıllığına aynı havayoluna kiralamış ve ekipleriyle birlikte Arabistan'a giden uçaklar o tarihten bu yazı yazıldığı ana kadar da uçuşlarını sürdürüyordu.


Şimdi aldığımız bilgilere göre Onur Havayolları bu yıl ki operasyonunda ilave bir hamle yaparak beş adet büyük gövdeli uçağını iki yıllığına blok olarak Suudi Arabistan Havayollarına kiralamış. Anlaşma da yine bu yazı yazıldığı sıralarda imzalanmak üzereymiş.


Bu gelişme iki açıdan değerlendirilmeli bence. Atlas ve Onur'un yıllık kiralamaları aslında bir anlamda Avrupa'ya düzenledikleri seferlerden vaz geçtikleri anlamına da geliyor. Yani daha karlı olduğu için uçaklar Arabistan'a kiralanıyor ama ağırlıklı Avrupa uçuşları bu nedenle ihmal ediliyor. Elbette bu boşluk yine çoğunlukla THY tarafından dolduruluyor gibi gözükse de bilet rakamlarının eş değerliliği bakımından Avrupalı charter taşıyıcılar tarafından bu yükün üstlenildiğini anlamak için havacı olmaya gerek yok.


Peki Avrupa'da bir koltuk bir koltuk kazanılan bu ticari mücadeleden bu kadar kolayca vaz geçmek şirketlerin mali yapısı ve ülkeyle dünyadaki dengesizlikler bakımından gerekli olsa da Türkiye açısından ne durumda acaba? Bu konuyla ilgili olarak Turizm bakanlığının, Ulaştırma Bakanlığının ve hatta Dışişleri bakanlığının bir çalışması, planı, değerlendirmesi, yorumu bulunuyor mu?

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gökyüzü Haberci Android Market'te.

GÖKYÜZÜ HABERCİ E-DERGİ

  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 290
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 289
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 288
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 287
  • Gökyüzü Haberci E-dergi Sayı: 286
Gökyüzü Haberci'yi Facebook'ta takip edin
gökyüzü haberci twitter
GH bayram banner