YUSUF ZENGİN

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu Yeni Zelanda’ya götüren Airbus A330’un yakıt masrafı 1 milyon TL olarak açıklandı. Oktay ve Çavuşoğlu tarifeli uçakta ‘business class’ ile yolculuk etseler harcanan para 28 bin TL olacaktı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yeni Zelanda’ya 238 tonluk dev bir uçak Airbus A330’la gitmişti. Yapılan hesaplamaya göre bu seyahatin sadece yakıt masrafı yaklaşık 1 milyon TL.

TARİFELİ UÇUŞLA EN FAZLA 28 BİN TL MALİYET

Sol Haber’in haberine göre gidiş-geliş yaklaşık 34 bin kilometre olan Yeni Zelanda yolculuğunda Airbus A330 tipi uçak, her 100 kilometrede 863 litre yakıt harcıyor. 34 bin kilometrede harcanan yakıt 293 bin 420 litre. Bin litre yakıtın 650 dolar olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu seyahatte yaklaşık 190 bin 710 dolar yakıt masrafı yapılmış oluyor. Bu da Türk lirasında çevrildiğinde yaklaşık 1 milyon TL ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Yeni Zelanda seyahati, tarifeli uçakla ‘business class’ ile uçsalardı kişi başı gidiş-geliş 28 bin TL’ye, ekonomi sınıfında uçsalardı kişi başı gidiş-geliş 8 bin TL’ye mal olacaktı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN TAZİYELERİNİ İLETTİLER

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu; Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde iki camiye yönelik gerçekleştirilen terörist saldırılarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taziyelerini iletmek, İslamofobi ve yabancı düşmanlığına karşı ortak kararlılığı vurgulamak ve bu menfur terör saldırıları karşısında dayanışma sergilemek amacıyla 16 Mart Cumartesi günü Yeni Zelanda’ya gitmişlerdi.