Infinidium Technologies CEO'su Berk Ündeğer, Türk savunma sanayinde önemli bir yükselişin yaşandığını ve bu başarıya ortak olmak istediklerini belirtti. Şirket olarak elektronik ve yazılım alanındaki tecrübelerini kullanarak savunma sanayinde yerli sermayeyle mühendislik projeleri geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Ündeğer, şirketin patentli ürünü olan "Karakutu" hakkında bilgi verdi. Karakutu, uydu iletişiminin kesildiği yerlerde dahi denetleme görevini sürdürebilen yüzde 100 yerli üretim bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Karakutu, araç filosu olan şirketlerin yanı sıra savunma sanayi için de kullanılabilen bir teknoloji. Özellikleri arasında kayıt ve işleme, bakım, güvenlik, yüksek çözünürlüklü veri analizi, tasarruf, yönetim ve etkileşim ile interaktivite sağlama özellikleri bulunuyor.

Karakutu'nun savunma sanayindeki tüm kara araçları, deniz araçları, raylı sistemler ve destek araçlarının kullanımı için uygun olduğunu belirten Ündeğer, Karakutu'nun uçaklardaki kara kutu ile aynı prensiple çalıştığını ve diğer hava, kara ve deniz araçları için alternatif bir çözüm olduğunu söyledi. Karakutu, bir kaza anında veya bir görev işletilirken gerçek zamanlı eylemleri yüksek çözünürlüklü veri olarak kaydederek iletişim aktif olduğunda kontrol merkezlerine iletiyor. Bu sayede geçmişe dönük inceleme yapabilme imkanı sunuyor.

Ündeğer ayrıca şirketin diğer ürünü olan "Mobil UPS" hakkında da bilgi verdi. Mobil UPS, lokal enerji ihtiyacı duyulan ekipmanlarda kullanılan bir çözüm olarak öne çıkıyor. Özellikle karargahlar, drone'lar, kara araçları, tanklar, çadırlar, ışıklandırma sistemleri, şarj ihtiyacı duyulan yerler, sınır harekatları gibi alanlarda tercih edilebiliyor. Ayrıca telsiz ve iletişim cihazları, taşınabilir mobil ekranlar, güvenlik birimlerinin sahada ihtiyaç duyduğu taşınabilir enerji alanlarında kullanılabiliyor.