YUSUF ZENGİN

Türkiye’de uçak motorları tasarlamak ve bu alanda hizmet sağlayacak kalıcı bir sanayi oluşturmak için yola çıkan TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI), bu hedefi doğrultusunda General Electric uçak motorunun (GE Aviation) tasarım ekibi ile beraber çalışıyor.
Eskişehir ve çevresinde binlerce kişiye istihdam sağlayan TEI, sektörün önde gelen motor üreticilerine hizmet veriyor. TEI’nin nihai hedefi ise, kurumu yerli uçak motorları üretebilecek bir yapıya kavuşturmak.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde kullanılacak insansız hava araçlarının (İHA) motorunu üretmeyi planlayan TEI, bir süredir TSK’nın kullandığı Heron’ların bakımını, yedek parçalarının tasarımını ve imalatını gerçekleştiriyor. 2 yıl içerisinde yerli üretim motorlara sahip İHA’ları TSK’nın kullanımına sunmayı hedefleyen TEI’nin bir sonraki hedefi ise, bu ürünleri yurt dışına da satmak.
Yerli yapım uçaklar üretmek Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri gündemde olan bir konu. Bu hayali gerçekleştirmek için ilk adım Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılmış, 1925 yılında Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi (TOMTAŞ) kurulmuştu. TOMTAŞ çeşitli aksaklılardan dolayı ilk üretimine 1936’da başlamış ve sonraki dönemde bu sektöre verilen önemin azalması neticesinde bu fabrikadan beklenen verim alınamamıştı.