Akıllı giyilebilir cihazlarda dünya lideri olan Zepp, Dünya Uyku Derneği’nin “2021 Dünya Uyku Günü” kapsamındaki önemli destekçileri arasında yer alıyor. Müziğin insanların uykuya dalmasına yardımcı olmadaki rolünden ilham alan şirket, tasarladığı zepplullaby.com web sitesinde insanları kendi ninnilerini bestelemeye davet ediyor. Gündem kapsamında, farklı ülkelerden 12.000 katılımcıyla gerçekleştirdiği anketin verilerini de paylaşan Zepp, 19 Mart Dünya Uyku Günü’nde insanları düzenli uyku ve daha sağlıklı bir gelecek için ilk adımı atmaya teşvik ediyor.

Ürettiği giyilebilir teknolojiler aracılığıyla insanları düzenli uyku alışkanlıklarına ve daha sağlıklı bir yaşam tarzına teşvik eden Zepp (NYSE: ZEPP) 19 Mart Dünya Uyku Günü için tasarladığı interaktif zepplullaby.com web sitesinde insanları kendi ninnilerini bestelemeye davet ediyor.

Kurulduğu 2013 yılından bugüne, alanında uzman isimlerle global sağlık yönetimi araştırmalarına yatırım yapan Zepp, insanların güvenilir kişisel spor ve sağlık paydaşı olmak için büyük çalışmalar yürütüyor. Şirket, pandeminin etkilerinin devam ettiği 2020 yılının Ekim ayında, insanların uyku kalitesiyle ilgili endişelerini, algılarını ve tutumlarını anlamak için altı ülkeden 12.000 katılımcının yer aldığı Dünya Uyku Derneği’nin de görüşlerinin bulunduğu Zepp Global Uyku Raporu adlı bağımsız bir anket çalışması başlattı. Ankete katılanların %89'unun sakinleştirici müzik dinlemenin uykuya yardımcı olabileceği konusunda hemfikir olduğunu ortaya çıkarılırken, Beethoven’ın Moonlight Sonata'sının İtalya hariç (İtalyanların favorisi Chopin'in Nocturne No. 2) tüm ülkelerde yatmadan önce dinlenen en popüler eser olduğu belirlendi. Almanya ve Tayland'daki katılımcıların en sevdikleri müzik türünün pop olduğu belirlenirken, ABD, İngiltere, İspanya ve İtalya'daki katılımcılar uyku öncesi klasik müzik dinlemeyi tercih ediyor.

Müziğin insanların uykuya dalmasına yardımcı olmadaki rolünden ilham alan Zepp, İsveçli bilim insanlarıyla çalışarak Dünya Uyku Günü'nde düzenli uyku alışkanlığı geliştirmek için yeni bir araç haline gelebilecek Dijital bir Ninni Üretecisi'ni (Digital Lullaby Generator) hayata geçirdi.

Uzmanlar düzenli uykunun, güne sağlıklı bir şekilde başlamak ve günü bitirmek için en etkili yol olduğu ve daha sağlıklı bir geleceğin kapılarını açacağı konusunda uyarıyor. Dünya Uyku Günü Eş Başkanı Prof. Fang Han'dan düzenli uyku uyumak için dört ipucu ise şu şekilde:

Gün içinde doğal gün ışığından faydalanmak vücut saatinin ayarlanmasına yardımcı olur.
Kişinin günlük hayatında spora daha fazla ağırlık vermesi ve düzenli egzersiz yapması önemlidir.
Yatmadan önce kişinin kendisini fiziksel ve zihinsel olarak tamamen dış dünyaya kapatması iyi bir uyku deneyimi için değerlidir.
Pozitif duygulara sahip olmak, sağlık ve huzur kadar uyku kalitesini de artırır.
Öte yandan, sağlıklı yaşam odağında ileri teknolojiyle üretilmiş giyilebilir akıllı cihazlar da uykunuzu yönetmenize ve değerlendirmenize yardımcı oluyor. Bu cihazlar sayesinde uykunuzu takip ederek, sağlıklı bir uykunun üç bileşenine sahip olup olmadığınızı kendi başınıza gözlemleyebilirsiniz. Bu bileşenler ise uyku süresi, uyku sürekliği, yani deliksiz uyku ve uyku derinliği olarak tanımlanıyor. Akıllı giyilebilir cihazlarda dünya lideri Zepp, hayatınızın her anında sağlıklı yaşam tarzınızın bir paydaşı olabilecek Amazfit akıllı saatler, ZenBuds akıllı uyku kulaklıkları gibi çok sayıda ürünü kullanıcılara sunuyor.

Amazfit Hakkında

Eylül 2015'te kurulan Amazfit, Huami Technology'nin (NYSE: HMI) sahibi olduğu özel bir markadır. Stratos serisi, Basic serisi, Flagship serisi, Health serisi, Fashion serisi, Outdoor serisi ve X dahil olmak üzere yedi farklı model akıllı saat ve bileklik ürünü sunmaktadır. Amazfit ayrıca TWS spor kulaklıkları, akıllı koşu bantları, akıllı vücut yağ ölçümü ve spor malzemeleri dahil olmak üzere spor ve sağlıkla ilgili diğer akıllı donanımlar da üretmektedir. Olağanüstü tasarımı ve işçiliğiyle Amazfit akıllı saatler, Alman iF Endüstriyel Tasarım Ödülü ve Red Dot Tasarım Ödülü gibi birçok ödüle sahiptir. Amazfit ürünleri Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Japonya dahil olmak üzere 70'den fazla ülke ve bölgede yer almaktadır. IDC küresel giyilebilir cihaz pazarı izleme raporuna göre 2020'nin ilk yarısında Amazfit saatleri İtalya, İspanya, Hindistan ve diğer bölgelerdeki yetişkin saat pazarının en büyük payına sahiptir ve Çin, Almanya, Fransa, Rusya ve Brezilya gibi ülkelerde en çok satan ürünler arasında yer almaktadır. Türkiye’deki resmi operasyonuna 2020 yılı sonunda başlayan teknoloji devinin Türkiye’deki liderliğini akıllı telefon ve tüketici elektroniği sektörünün deneyimli ismi Murat Sungur Özkan yürütüyor.