Elektrikli bir Boeing 737 için 35 ton batarya gerekiyor

Tasarımı Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi ile birlikte kavramsallaştıran havacılık girişimi Elysian’a göre, E9X adı verilen yeni tasarlanan elektrikli uçak artık daha fazla yolcu taşıyabiliyor ve daha  daha uzağa uçabiliyor.

Yeni elektrikli uçak 90 kişilik olacak 

Elysian’ın kurucu ortağı ve Delft Teknoloji Üniversitesi’nden havacılık ve uzay mühendisliği araştırmacısı Reynard de Vries, bu yeni uçakların 90 kişiyi taşıyabileceğini ve yeniden şarj etmek için durmak zorunda kalmadan 500 mil kadar uçabileceğini söyledi.

Elektrikli bir Boeing 737 için 35 ton bataryaya ihtiyaç var 

Bu tasarımdan önce endüstri uzmanları arasındaki fikir birliği, pilli elektrikli hava yolculuğunun yalnızca küçük uçaklarla (en fazla 20 yolcu taşıyabilen ve inişe gerek kalmadan 200 milden daha az yol kat edebilen uçaklarla) sınırlı olacağı yönündeydi diyen Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi’nden (ICCT) kıdemli araştırmacı Jayant Mukhopadhaya, “Elektrik bataryasının ağırlığı bu uçakların geliştirilmesinde ana engeldir. Şu anda üretimde olan ticari piller, geleneksel jet yakıtına göre pound başına yaklaşık 50 kat daha az enerji depoluyor. Boeing 737 büyüklüğündeki bir uçağa güç sağlamak için yaklaşık 35 ton bataryaya ihtiyaç var” dedi. 

Ayrıca uzmanlar elektrikli uçaklar hakkında şu bilgileri verdi:

Kanat, özellikle geleneksel uçaklarla karşılaştırıldığında, uçağın gövdesine göre son derece büyüktür. Katlanır kanat uçları bulunan büyük kanatlar aerodinamik verimliliğin artırır. 

Pille çalışan küçük uçaklar halihazırda piyasaya çıkmış olsa da, teknolojinin henüz daha büyük uçaklara uygulanmadığını, bunun da yüksek yolcu sayısını sağlamak ve fiyatları diğer seyahat modlarına kıyasla düşük tutmak için gerekli olacağı belirtildi.

Bu uçakların 2033 yılına kadar hizmete başlamasını tahmin eden uzmanlar, uçakların inşasının ve işletilmesinin ne kadara mal olacağını açıklamadı.