En dakik global hava yolları açıklandı

en-dakik-global-hava-yollari-aciklandi

Hava yolları için uçuşlarda yaşanan gecikmeler yolcu memnuniyetinin yanı sıra ek yakıt, işçilik ve işletme maliyetleri anlamına geliyor. Bu yüzden şirketler uçaklarının zamanında kalkışı için ekstra çaba harcıyor.

Mart 2024’te zamanında kalkışlarla ilgili bir araştırma hazırlayan havacılık analisti Cirium’un listesinde Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları da var.

Dünyadaki hava yolu şirketlerinin zamanında kalkış listesi şöyle;

Listede onuncu sırada yer alan Türk Hava Yolları oldu. Bugün 120 ülkeye hizmet veriyor; bu rakam diğer tüm havayolu şirketlerinden daha fazla. Dünya çapındaki erişimine rağmen Mart ayında takip edilen uçuşların %84,03’ü zamanında ulaştı.

Dokuzuncu sırada Suudi Arabistan’ın ulusal havayolu şirketi Saudia ve onu sekizinci sırada SAS takip ediyor. İspanya’nın Iberia’sı İskandinav rakibini az farkla yenerek yedinci sırada yer aldı.

Tek ABD’li şirket Delta Hava Yolları
Sırada ABD’li bir havayolu şirketi için ilk 10’da yer alan ilk ve tek isim yer alıyor. Delta Hava Yolları, takip edilen uçuşların %85,54’ünün zamanında gerçekleşmesiyle altıncı sırada yer alıyor. Delta, Mart ayında ilk beş havayolunun toplamından daha fazla uçuş gerçekleştirdi; bu da ölçek ve zaman işleyişinin sağlanabileceğini kanıtladı.

Latin Amerika’nın Zamanında Üçlüsü

Sonraki üç noktanın tamamı Latin Amerika şirketleridir. Beşinci sırada ise Güney Amerika’nın büyük şehirlerinin çoğuna hizmet veren Latam Airlines yer alıyor. Uluslararası ağının yanı sıra beş yerel pazarda da faaliyet göstermektedir: Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvador ve Peru.
Aeromexico ise Şubat ayındaki zirvesinden dördüncü sırada yer alıyor. Meksikalı havayolunu üçüncü sırada Kolombiya ulusal havayolu Avianca takip ediyor.

Pegasus Hava Yolları, zamanında kalkışta 2. Sırada!

İkinci sırada ise düşük maliyetli havayolu şirketi Pegasus Hava Yolları yer alıyor. Şirketin Türkiye genelinde altı havalimanı üssü bulunuyor ve küresel anlamda ilk 10’da yer alan tek düşük bütçeli havayolu şirketi.

Dünyanın En Dakik Havayolu Hangisiydi?

Mart ayı küresel listesinin başında, %87,36’lık zamanında sıralama elde eden Qatar Airways yer alıyor.
Doha merkezli taşıyıcının Şubat ayının ilk beşinde hiç yer almaması dikkat çekici. Bu da sıralamada güçlü bir yükselişe işaret ediyor. Şirketin dünya çapında 170’ten fazla destinasyona uçtuğu göz önüne alındığında – dünyanın en sıkışık havalimanlarının çoğu da dahil – ilk sırayı almak oldukça büyük bir başarı olarak kabul ediliyor.