Hava yolu şirketleri İsrail – İran gerginliğine önlem olarak uçuş durdurma kararı aldı

hava-yolu-sirketleri-israil-iran-gerginligine-onlem-olarak-ucus-durdurma-karari-aldi

İsrail-İran arasında artan gerginliğe dünyadan önlemler art arda geldi.
Qantas, Lufthansa ve Avusturya Havayolları’nın uçuş durdurma ve rota değiştirme hamlesi, bölgeye seyahate karşı yapılan çok sayıda uyarının ardından geldi.

İsrail’in, İran konsolosluğuna saldırması üzerine İran’ın misilleme yapacağı endişesi, ülkeleri harekete geçirdi.

Luftansa Hava Yolları, Tahran uçuşlarını durdurdu

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, İran’ın başkenti Tahran’a yaptığı uçuşları güvenlik gerekçesiyle durdurma kararı almıştı.
Kararın 18 Nisan’a uzatıldığı bildirildi.

Avusturya Hava Yolları, İran’a uçuşları 18 Nisan’a kadar durdurdu

Avusturya Hava Yolları da İran’a uçuşları 18 Nisan’a kadar askıya aldı. İsrail’e seyahat uyarısında bulunurken, İran’daki vatandaşlarına ülkeyi terk etmelerini tavsiye etti.

Qantas Hava Yolları, İran üzerindeki uçuş rotasını değiştirdi

Qantas, Ortadoğu’da tırmanan gerilim nedeniyle İran hava sahasını kullanmamak için Perth ve Londra arasındaki uzun mesafeli uçuşlarının rotasını değiştireceğini duyurdu.

Şirket sözcüsünün bugün yaptığı açıklamada, havayolu şirketinin ‘Ortadoğu’nun bazı bölgelerindeki durum’ nedeniyle uçuş rotalarını geçici olarak yeniden şekillendireceğini söyledi. Sözcü, “Rezervasyonlarında herhangi bir değişiklik olması halinde müşterilerimizle doğrudan iletişime geçeceğiz” dedi. Perth’ten Londra’ya aktarmasız bir uçuş normalde 17 buçuk saat sürüyor. Ancak uçak şimdi yolcuları alternatif bir rotadan götürecek kadar yakıt ikmali yapmak üzere Singapur’da bir mola verecek. Londra’dan Perth’e dönüş uçuşu ise rüzgâra göre ayarlanmış bir rotada aktarmasız olarak devam edecek. Diğer uçuşlar ise söz konusu durumdan etkilenmeyecek.