Havacılık sektörünün öncü markaları hizmet ihracatında ilk 10’da yerini aldı

havacilik-sektorunun-oncu-markalari-hizmet-ihracatinda-ilk-10da-yerini-aldi

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen “TİM 31. Genel Kurul ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, etkinlikteki konuşmasında ihracatçıların Türkiye ekonomisi için önemine işaret ederek, ihracatçıların özverili çalışmaları ve bitmek bilmeyen azmi sayesinde, Türkiye’nin dünya sahnesinde güçlü bir konuma geldiğini söyledi.

İhracatçıların, sadece sattıkları ürün ve sunduğu hizmetleri değil, aynı zamanda Türkiye’nin adını, kültürünü ve değerlerini de dünyaya tanıttığını belirten Bolat, şunları kaydetti:

“Üretimden lojistiğe, satıştan müşteri ilişkilerine kadar ihracatın her aşamasında gösterdiğiniz titizlik ve uzmanlık, başlı başına ülkemiz için iftihar vesilesidir. Ticaret Bakanlığı olarak, ‘Sürdürülebilir İhracat Artışı ve Dış Ticaret Dengesi’, ‘Adil, Rekabetçi ve İstikrarlı Bir İç Ticaret Ortamı’ ve ‘Etkin, Hızlı ve Güvenli Bir Gümrük Anlayışı’ ile çalışmalarımızı devam ettirmekteyz. ‘Tek yol ihracat’ hedefimiz doğrultusunda uyguladığımız sonuç odaklı ve somut politikalar ve aldığımız tedbirler neticesinde, her ay mal ve hizmetler ihracatımızda Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırmaya devam ederken dış ticaret ve cari işlemler açığımızda da önemli düşüşlere şahitlik ediyoruz. ”

Bolat, 2023 ihracat rakamlarında yaşanan artışa dikkati çekerek, bu rakamların ihracatta doğru yolda ilerlemenin bir nişanesi olduğunu anlattı. 2023’ün dünya ekonomisi için durgun, dünya ticareti ve ihracatı için de gerileme yılı olduğunu anımsatan Bolat,Türkiye’nin var gücü ile olumlu sonuçlar için çalıştığını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen TİM 31. Genel Kurul ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Davut Gül, TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve çok sayıda katılımcı iştirak etti. Törende mal ihracatı yapan ilk 10 firma ve hizmet ihracatı yapan ilk 10 firmanın yanı sıra e-ihracat birincileri ve 27 sektör birincisi firmaya ödülleri verildi.

Hizmet ihracatında ödül alan ilk 10 firma ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ticaret Bakanı Bolat ve TİM Başkanı Gültepe verdi.

Hizmet ihracatında ödül alan firmalar;

🔵 Türk Hava Yolları
🔵 Pegasus Hava Yolları
🔵 Güneş Eksprese Havacılık
🔵 İGA Havalimanı İşletmesi
🔵 TAV Havalimanları
🔵 Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi
🔵 Odeon Turizm İşletmeciliği
🔵 Anexservices Turizm
🔵 Ekol Lojistik
🔵 Corendon Airlines