Havaş, Letonya’da Yer Hizmetleri Lisansını Yeniledi

Türkiye’nin önde gelen yer hizmetleri şirketi Havaş, TAV Havalimanları’nın iştiraki olarak Letonya’nın başkenti Riga’da faaliyet gösteren Riga Uluslararası Havalimanı’ndaki yer hizmetleri lisansını başarıyla yeniledi. Havaş’ın bu lisansı 2031 yılına kadar uzatıldı.

Riga Havalimanı, Baltık bölgesinin en yoğun havalimanlarından biri olarak bilinmekte olup, Havaş bu havalimanında 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor. Havaş, Riga’daki istasyonunda birçok havayolu şirketine yer hizmeti sunarak önemli bir operasyon yürütüyor.

Havaş Genel Müdürü S. Mete Erna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Riga Havalimanı’nda 2010’da başladığımız operasyonlarımızı müşteri memnuniyetini odağa alarak genişlettik ve başarıyla sürdürdük. Letonya Ulaştırma Bakanlığı’nın açtığı ihale sonucunda şirketimize üçüncü kez yedi yıllık hizmet ruhsatı verilmesi de çalışmalarımızın gerek otoriteler gerekse havayolları ve yolcular tarafından takdir edildiğini gösteriyor. Havayolu müşterilerimizle işbirliklerimizde en üst standartta hizmet sunmaya ve faaliyetlerimizi yenilikçi çözümlerle sürekli geliştirmeye odaklanıyoruz. Türkiye’de elde ettiğimiz bilgi birikimimizi kullanarak uluslararası arenada büyüme fırsatlarını değerlendiriyoruz,” şeklinde konuştu.

Havaş, Riga Havalimanı’nda Türk Hava Yolları, Lufthansa, LOT Polish Airlines, Norwegian Airlines, Wizzair, British Airways, SkyUp, Smartlynx, Transavia, Aegean gibi birçok önemli havayolu şirketine çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetler arasında yolcu ve bagaj işlemleri, ramp, uçak temizlik, yük kontrolü ve haberleşme, de-icing, uçuş operasyonları, ulaşım, temsil ve gözetim hizmetleri bulunmaktadır.

2023 yılında, Havaş’ın Riga Havalimanı’nda 660 binden fazla bagajı yönettiği, 8 binden fazla uçuşa hizmet sunduğu ve yaklaşık 1 milyon yolcuya hizmet verdiği belirtilmiştir.

Havaş, Türkiye’de 30 havalimanında faaliyet gösterirken, yurt dışında Hırvatistan’ın Zagreb ve Letonya’nın Riga havalimanlarında da faaliyet göstermektedir. Şirket, yılda yaklaşık 560 bin uçuşa hizmet sağlayarak 1.3 milyon ton kargo ile 100 milyondan fazla bagaj taşıyarak yılda 160 milyonun üzerinde yolcuya hizmet sunmaktadır. Havaş, aynı zamanda Airport Service Association (ASA) ile IATA Ground Handling Council (IGHC) üyesi olarak faaliyet göstermekte olup, ISAGO sertifikasına da sahiptir. Şirket, İstanbul, Antalya, Ankara ve İzmir havalimanlarında antrepo hizmeti de sunmaktadır. Havaş’ın faaliyet alanları arasında yer hizmetleri, kargo ve antrepo hizmetleri, havalimanı ve şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı da bulunmaktadır.