Pegasus Kaptan Pilotu Cahit Taşbaş emekliye ayrıldı

Pegasus Hava Yolları uçağındaki yolcu Gazi Muhittin Şahin’in doğum gününde yaptığı duygusal anonsla adını duyduğumuz pilot Cahit Taşbaş emekliye ayrıldı.

Cahit Taşbaş, son uçuşunda gerçekleştirdiği yine duygusal anonsla gökyüzüne veda etti. Pegasus Hava Yolları’nın kendisine son uçuşunu nereye yapmak istediğini sormaları üzerine memleketi İzmir’i tercih ettiğini belirten Taşbaş’a Kıdemli Kontrol Pilotu Kerim Topçuoğlu eşlik etti.

Hava Harp Okulu’ndan 1980’de mezun olduktan sonra teğmen pilot olan Taşbaş, 19 yıl Türk Hava Kuvvetlerinde görev üstlendi.

Kendi adıyla ders kitabı bulunan Cahit Taşbaş, 1995-1999 yılları arasında Almanya’da awacs erken uyarı ve kontrol uçakları kullandı.

Pegasus Hava Yolları’nda eğitim direktörlüğü yaptı

Binbaşı rütbesiyle emekli olduğunda sivil havacılığa geçiş yaparak Pegasus Hava Yolları’nda kaptan pilot ve öğretmen olarak çalışmaya devam etti. Şirkette eğitim direktörlüğümde yapan Taşbaş, birçok pilotun eğitiminden sorunlu oldu.

Deniz sevdalısı…

İzmirli olmasından ileri gelen deniz sevdasıyla yelken sporuyla da uğraşan kaptan pilot ve Pegasus Yelken Takımı’nın bir üyesi olarak müsabakalara katıldı.

Uçakta kutladığı doğum günüyle gönülleri fethetti

20 Aralık 2019 tarihli seferinde yolcular arasında yer alan Gazi Muhittin Şahin’in yaş günü olduğunu öğrenmesi üzerine, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır diyerek bu vatanı müdafaa etmek için canlarını ortaya koyanlardan bir tanesi Gazi Muhittin Şahin, şu anda bizimle birlikte uçmakta. Kendisinin bugün aynı zamanda doğum günü. Pegasus Hava Yolları ve ekip arkadaşlarım adına, hatta Türk milleti adına nice nice mutlu yıllar diliyoruz” şeklinde anlamlı bir anons gerçekleştirerek kalpleri fethetmiş ve sosyal medyada büyük takdir toplamıştı.

Kendisine Gökyüzü Haberci ailesi olarak sağlıklı ve huzur dolu bir emeklilik süreci geçirmesini diliyoruz.