Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Zirvesine katılan Selçuk Bayraktar: Baykar, 15 yıl içinde dünyanın 1 numarası olacak

saglik-bilimleri-ve-teknoloji-zirvesine-katilan-selcuk-bayraktar-baykar-15-yil-icinde-dunyanin-1-numarasi-olacak

Sağlık Bakan Yarımcısı Doç. Dr. Şuayıp Birinci, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın katılımıyla Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde “Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Zirvesi” gerçekleşti.

Bezmialem Vakıf Üniversitesinde düzenlenen Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Zirvesi’nde konuşan Bayraktar, Baykar’ın milli İHA’larının geliştirilme sürecine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Baykar’ın 15 yılda kendi sınıfında dünyanın 1 numarası olacak insansız hava araçlarını geliştirdiğine dikkati çeken Selçuk Bayraktar, “Bayraktar TB2 dünyada en fazla ülkeye ihraç edilen, en yüksek performansı en düşük maliyetle veren insansız hava aracı oldu” ifadelerini kullandı.

KIZILELMA’YI söz verdiğimizden 1 yıl önce uçurduk

Bayraktar, Baykar bünyesinde tüm projeleri kendi öz kaynaklarıyla geliştirdiklerine değinerek, şunları kaydetti: “Bayraktar KIZILELMA, 2022’de milletimize söz verdiğimizden yaklaşık 1 sene kadar önce ilk uçuşunu gerçekleştirdi. KIZIELMA, tüm dünyada havacılıkta gittiği yeri temsil ediyor. Yaklaşık 1-2 ay içinde üretim prototipleri ve versiyonunu uçurmaya başlayacağız. Bu yıl 3 adet KIZILELMA’yı üretmiş olacağız ve önümüzdeki yıllarda da daha yüksek adet seri üretime geçmiş olacak. Şu anda son entegrasyon çalışmaları devam ediyor.”

KIZILELMA nedir?

Baykar Bayraktar Kızılelma, Türkiye merkezli insansız hava aracı üreticisi Baykar Teknolojitarafından tasarım ve geliştirme çalışmaları devam eden, turbofan motorlu, gizlilik ve Havadan havaya füze atabilme kabiliyetine sahip insansız savaş uçağıdır.

KIZILELMA ismi neyi ifade ediyor?

Kızıl Elma, Türk mitolojisinde Türkler ve de özellikle Oğuz Türkleri için üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan ülküler veya düşleri simgeleyen bir ifadedir. Dünyada Türklük felsefesini yaymak Kızıl Elma’nın ana hedefidir.