(video) Boeing CEO: Uçaklar %100 Güvenliyse Uçar

 Instagram

Boeing CEO’su Dave Calhoun, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin uçaklarını sadece güvenliklerinden “tamamen %100 emin” oldukları durumda uçuracaklarını belirtti.

Calhoun, Washington’da senatörlerle yaptığı toplantı öncesinde, 737 Max 9 model uçağın ABD’de yere indirilmesiyle ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu. Calhoun, “%100 güvenmediğimiz uçakları havaya uçurmuyoruz” dedi ve Boeing’in olayın ciddiyetinin farkında olduğunu vurguladı.

Alaska Havayolları uçağında mühürlü bir çıkış kapısının ayrılması ve acil inişe zorlanması sonrasında, FAA (Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi) 5 Ocak’ta bu uçakların çoğunu inceleme amacıyla yere indirdi. Calhoun, senatörlerin sorularını yanıtlarken şeffaf olma sözü verdi ve “Uçaklarımıza inanıyoruz. Uçağımızın güvenliğine güveniyoruz” dedi.

FAA Yöneticisi Mike Whitaker ise ajansta mühürlü kapıların bütünlüğüne olan güvenin yeniden sağlanması için bir süreçten geçtiklerini belirtti. Boeing ise Salı günü yaptığı açıklamada, 737 Max uçaklarının üretimini gerçekleştiren Seattle bölgesinde bir günlük “kaliteli bir duruş” gerçekleştireceğini ve üretim ile teslimat operasyonlarını duraklatacağını duyurdu.