(video) Dassault Falcon 6X ve 2000LXS Singapur’da Tanıtıldı

Instagram

Dassault Falcon 6X, 20 Şubat’ta Singapur Hava Fuarı’nda tanıtıldı ve Asya’daki ilk gösterisini gerçekleştirdi. Bu etkinlik aynı zamanda Dassault’un ultra çok yönlü Falcon 2000LXS modeliyle birlikte sergilendi.

Falcon 6X, geniş kabin kesitiyle dikkat çekiyor ve geçtiğimiz yıl FAA ve EASA sertifikalarını alarak hizmete girdi. Uçak, Güneydoğu Asya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Asya Pasifik bölgesinin diğer bölgelerinde kapsamlı bir gösteri turuna çıkacak.

Dassault Aviation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Eric Trappier, 6X’in operatörler tarafından benzersiz sessizlik, konfor ve ferahlık sunmasıyla övündüğünü belirtti. Ayrıca, uçağın eşsiz yol tutuşu, çok yönlülük ve kısa alan kabiliyetinin diğer Falcon modellerine özgü olduğunu vurguladı.

6X’in ultra verimli Pratt & Whitney Canada PW812D motorları, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı karışımlarıyla yüzde 50’ye kadar uçabiliyor. Aynı etkinlikte, popüler 2000 serisinin en son versiyonu olan 4.000 nm (7.400 km) menzile sahip Falcon 2000LXS de tanıtıldı. Bu model, Singapur’dan Asya ve Avustralya’nın herhangi bir yerine ve Dubai’ye aktarmasız uçuş imkanı sunarken, aynı zamanda küçük orta boy jetlerle karşılaştırılabilecek bir kısa alan kapasitesine sahip.

Dassault Aviation, Asya Pasifik bölgesinde 100’den fazla Falcon’a sunduğu bakım, onarım ve revizyon hizmetlerini güçlendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, ExecuJet MR0 bağlı kuruluşu Mart ayının sonlarında Kuala Lumpur’da yeni bir servis merkezi açacak. Subang Havaalanı tesisleri, en büyük Dassault uçaklarını taşıma kapasitesine sahip olacak ve bölgedeki iş havacılığı desteği için önemli bir merkez haline gelecek.

Ayrıca, Dassault’un tamamına sahip olduğu ExecuJet MRO Services yan kuruluşu, Dubai’de Orta Doğu’daki pazar sonrası hizmet sunumlarını genişletmek amacıyla yeni bir servis merkezi açtı. Bu yan kuruluş ayrıca Sidney, Perth ve Melbourne’de tam hizmet destek tesisleri işletiyor.