(video) FANB işgalci uçak

 Instagram

Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetler (FANB) yetkilileri, Cozumel-Meksika’dan gelen bir işgalci uçağı etkisiz hale getirerek hareketsiz kıldı.

FANB’nin stratejik operasyon komutanı Domingo Hernández Lárez, 25 Ocak 2024 Perşembe günü X sosyal ağındaki hesabı aracılığıyla detayları paylaştı.

Yetkili, operasyonun Zulia eyaletinin Catatumbo belediyesinde gerçekleştirildiğini bildirdi.

FANB işgalci uçak

“Domingo Hernández Lárez, transponderi kapalı olarak ve Maiquetía FIR’ın izni olmadan ulusal hava sahasına giren, V3-GRS tescilli, beyaz, çift motorlu Gulfstream uçağının Venezüella radarları tarafından tespit edildiğini belirtti. Bu nedenle savunma planı etkinleştirildi. Batı Bolivarcı Kalkanı, düşman uçağını yok etme emri verdi” şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca, uçağın çokuluslu gruplar tarafından ulusal sınırda uyuşturucu ve silah kaçakçılığı amacıyla kullanıldığının tahmin edildiğini belirtti.

Benzer şekilde, FANB’nin herhangi bir yetkisiz girişe anında tepki verebilmek için gerekli tüm teknolojiye sahip olduğunu vurguladı.

“Venezuela bir Barış bölgesidir ve biz her gün uyuşturucu kaçakçılığı, terörizm ve organize suç belasına karşı mücadele ediyoruz” dedi.