(video)Alaska Airlines’ın 737 MAX’ında Acil Kapı Koptu

Portland, Oregon’dan Ontario, Kaliforniya’ya seyahat eden Alaska Havayolları’na ait bir uçak, Cuma gecesi uçuş sırasında yaşanan bir olay sonrasında acil iniş yapmak zorunda kaldı.

Alaska Airlines’ın 1282 sefer sayılı uçuşu, Portland Uluslararası Havalimanı’ndan Pasifik Standart Saati ile 16:52’de hareket etti. Ancak uçak, bir süre sonra havada meydana gelen bir patlamanın etkisiyle acil iniş kararı aldı.

FlightAware’e göre, Boeing 737-MAX 9 tipi uçak, iniş öncesi 16.000 feet’e kadar yükseldikten sonra alçalmaya başladı. CBS News’e ulaşan sosyal medya videosunda, uçağın kapı,cam panellerinden birinin patladığı görülebiliyor.

Boeing 737-MAX 9 tipi uçağın Alaska Havayolları’na Ekim ayında teslim edildiği belirtilirken, bu tip uçaklar genellikle uluslararası havayolları tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Uçak, bir arka acil çıkış kapısıyla donatılmış olup, normalde daha fazla yolcu kapasitesine sahiptir.

Uçak, olayın ardından Portland Uluslararası Havalimanı’na güvenli bir şekilde geri döndü ve saat 17.30’dan biraz önce başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Uçakta bulunan 174 yolcu ve 6 mürettebatın sağlık durumuyla ilgili herhangi bir bilgi verilmezken, Alaska Havayolları olayın kalkıştan kısa bir süre sonra yaşandığını ve müdahale sonucunda güvenli bir şekilde iniş yapıldığını açıkladı.

Olayın ardından pilot, hava trafik kontrolörüne telsizle basınç düşüşü yaşandığını bildirerek acil iniş talep etti. Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) ise olayla ilgili detaylı bir soruşturma başlattıklarını açıkladı. Boeing ise soruşturmayı desteklemek amacıyla hazırda bekleyen bir teknik ekibe sahip olduğunu belirtti ve Alaska Havayolları ile iş birliği içinde olduğunu ifade etti.