WAI Türkiye Lansmanı: Kadınlar Havacılıkta Öne Çıkıyor

Uluslararası Havacılıkta Kadın Kuruluşu’nun (Women in Aviation International – WAI) Türkiye lansmanı etkinliği, Boeing’in ev sahipliğinde ve Türk havacılık sektöründen paydaşların katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Türk havacılık sektöründen birçok kadın yönetici ve profesyonel, Dünya Kadınlar Günü’nü birlikte kutladıkları etkinliğin açılış konuşmasını Boeing Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Ayşem Sargın yapmıştır.

Türk havacılık sektörünün çeşitli paydaşları arasında yer alan Türk havayolu şirketleri, uçak ve motor üreticileri, sektör kuruluşları ve üniversitelerden lider kadınlar, “Havacılıkta Lider Kadınlar – WAI Türkiye Kurucu Üyeleri” ve “Havada Bayrağı Taşıyan Kadınlar” başlıklı iki ayrı panelde deneyimlerini paylaşarak kadın istihdamının Türk havacılığının geleceği için önemini ve WAI Türkiye’nin bu alandaki faaliyetlerinin sektörün sürdürülebilir büyümesine nasıl katkı sağlayabileceğini tartıştılar.

Boeing Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Ayşem Sargın, konuşmasında şunları belirtti: “Çeşitlilik ve kapsayıcılığın inovasyon ve ilerlemeyi sürdürmek için son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Kadınların havacılık sektöründe artan oranda yer alması için çabalarımızı sürdürüyoruz. Havacılık sektörünün yetenek havuzunda daha fazla kadın olmasının sektörün geleceği açısından son derece kritik olduğunu düşünüyoruz. Bugün havacılık sektöründe kadın istihdamının hem dünyada hem Türkiye’de olması gereken noktadan çok uzakta olduğunu görüyoruz. Boeing olarak, Türk havacılık ekosisteminden ortaklarımızla yürütmekte olduğumuz faaliyetlerle binlerce genç kadına ve kız çocuğuna ulaşmaya ve onları havacılığa yönlendirmeye devam ediyoruz. Bugün lansmanını gerçekleştirdiğimiz WAI Türkiye aracılığıyla sektördeki paydaşların çabalarını tek bir çatı altında birleştirip büyütme ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın (ICAO) belirlediği yüzde 50 kadın istihdamı hedefine ülkemizin de hızla ulaşmasına katkı vermeyi arzuluyoruz.”

WAI, 1990 yılında ABD’de başlayan ve resmi kuruluşunu 1994 yılında tamamlayan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak havacılık ve uzay sektöründe daha fazla kadının yer almasını teşvik etmektedir. WAI, dünya çapında 400’ün üzerinde şirket ve kuruluşun yanı sıra sektör profesyonelleri, havacılık tutkunları ve üniversite öğrencilerinden oluşan 17.000’den fazla aktif üyeye sahiptir.

WAI, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir havacılık ve uzay sektörü oluşturmak, kadınları ve kız çocuklarını bu sektörde kariyer yapmaya teşvik etmek için mevcut ve gelecekteki iş gücüne yatırımlarda bulunmaktadır. Eğitimler, atölyeler, burslar ve mentörlük programları gibi çeşitli faaliyetlerle üyelerine destek sağlamanın yanı sıra onları sektör profesyonelleriyle buluşturarak kariyer olanakları sunmaktadır.