Türkiye’nin Artırılmış ve Sanal Gerçeklik alanındaki teknoloji şirketi CDMVision, 1-5 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Hannover Messe Fuarı’nın Dijital Fabrikalar alanında, yerli ve milli ileri seviye teknolojileri Augmented Distant Services (ADS) ve Surface Projector’ı sergileyecek.

Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik konularında sunduğu çözümler ile kurumların iş yapış şekillerine fayda sağlayan CDMVision, şirketlerin dijital dönüşümlerine destek sağlayarak iş süreçlerindeki verimlilik ve doğruluğu arttıracak yazılım ve teknolojiler geliştiriyor. Ekipler arasındaki işbirliği ve ekip yetkinliklerini zenginleştirmede önemli rol oynayan ürünleriyle yalnızca Türkiye’de değil, dünya genelinde söz sahibi olan CDMVision, Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik uygulama ve çözümlerinde farklı endüstrilerdeki 20 yılı aşkın tecrübeye sahip. Milli ve yerli teknoloji şirketi olarak müşterilerine ve onların iş alanlarına özel Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik yol haritaları ve proof-of-concept çalışmalarının yanı sıra ürün ve çözüm geliştirme konularında da danışmanlık hizmetleri sunuyor.

Geleceğin fabrikalarına Türkiye’den geleceğin teknolojileri

Avrupa’nın en önemli endüstriyel teknoloji fuarı Hannover Messe’de sanal ürün geliştirmeden ürün hazırlama ve yönetme yazılımlarına kadar pek çok yenilikçi teknolojinin sergilendiği Dijital Fabrikalar alanında ülkemizi temsil edecek olan CDMVision, fuarın 6’nci holünde C53 standında yer alacak. Standı ziyaret eden misafirler, CDMVision tarafından geliştirilen ve tüm endüstrilerde geleceğin fabrikaları ile geleceğin işgücü için kritik önem taşıyan teknolojileri görüp deneyimleyebilecekler. Hannover Messe’de CDMVision’ın artırılmış gerçeklik motoru üzerine inşa edilen ve haberleşmeyi 3 boyutlu zenginleştiren ADS’in yanı sıra tarama verisinin kontrolünü sağlayan tamamen yeni Surface Projector ürünü de sergilenecek.

ADS: Haberleşmeyi 3 boyutlu zenginleştiren yerli teknoloji

Haberleşmeyi 3 boyutlu zenginleştiren ADS; endüstride, bakım, servis ve eğitim gibi hizmetlerin uzaktan yapılabilmesini sağlayan bir ürün. ADS teknolojisinde ekranı olan herhangi bir cihazdan farklı bir konumdaki bir artırılmış gerçeklik gözlüğüne, tablete veya telefona bağlanılıyor, ses ve görüntü iletişiminin yanı sıra sahadaki kişiye ne yapması gerektiği 3 boyutlu öğeler vasıtasıyla anlatılıyor ve böylelikle anlaması kolaylaştırılıyor. Görsel ve işitsel yönlendirmelere ilave olarak 3 boyutlu animasyon veya kılavuzluk edecek belge-doküman da gönderilebiliyor. Böylece örneğin bir arıza ve teknik sorunun tespiti veya bakım ve tamirat işlemi, anlık olarak karşıdaki kişiyle interaktif bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. CDMVision’a ait bu teknoloji şu anda Almanya’nın önde gelen araştırma kurumlarından biri olan Frauenhofer Enstitüsü’nde geleceğin fabrikalarının simüle edildiği Future Work Lab’de de kullanılıyor. ADS teknolojisi aynı zamanda KOBİ'lerde verimliliği artırmak ve dijital dönüşümü hızlandırmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve BTSO işbirliğinde hayata geçirilen Bursa Model Fabrika’da da kullanılıyor.

Taranan 3 boyutlu nesneyi kontrol eden CDM-SP

CDMVision’ın en yeni uygulaması Surface Projector ise (CDM Yüzey Yansıtıcı) taranan nesneden gelen ölçümleme ve kalite kontrol verilerinin görünür hale getirilmesini sağlıyor. Böylece herhangi bir nesnenin dijital ikizini oluşturmak veya üretilmiş ürünün hedeflenen kalitede olup olmadığını anlamak için oluşturulan tarama verisinin doğruluğunu sınamak mümkün oluyor. Taranan nesne, en güncel artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak herhangi bir mobil cihazın kamera görüntüsünde beliriyor. Taranan verinin kameranın görüntüsüne yansıtılmasıyla da tarama verisi, gerçekte var olan nesnenin yüzeyinde kontrol edilebiliyor. Tarama sonucunu kontrol etmek için tablet veya telefonunun mevcut nesnenin üzerine tutulması yeterli.