“Airbus Beluga Transport: Kargo Havayolu Faaliyete Geçti”

Airbus, Ocak 2022’de Airbus Transport International (ATI) tarafından işletilen kargo hizmeti Airbus Beluga Transport’u (AiBT) başlatarak, kendi Hava Operatörü Sertifikasına (AOC) sahip özel bir havayolu oluşturma vizyonunu gerçekleştirmiş bulunuyor. AiBT’nin genel müdürü Benoît Lemonnier ve uçuş operasyonları başkanı Olivier Schneider ile yapılan röportajda, bu başarıyı elde etmenin detayları ve gelecekteki zorluklar hakkında bilgi alındı.

Benoît Lemonnier, AiBT’nin belgelendirme sürecinin detaylarına değinerek, “Bu yılın ilk yarısında Uçuş Güvenliği, Uçuş Operasyonları, Yer Operasyonları, Teknik Operasyonlar ve Mürettebat Eğitimini kapsayan birçok belgeyi derliyorduk. Haziran 2023’ün sonunda sunduk ve ardından yaz boyunca soruları yanıtladık ve ince ayarlar yaptık. Sıfırdan başlamadık çünkü ATI’nin dokümantasyonu ve süreçlerini temel aldık” dedi.

AiBT, 26 Eylül’de yapılan belirleyici denetimden başarıyla geçtikten sonra, Kasım ayının başında “Sürekli Uçuşa Elverişlilik ve Bakım Organizasyonu” sertifikasını aldı. Bu sertifikaların tamamının alınmasının ardından AiBT, kendi AOC’si altında faaliyet gösterebilecek.

Benoît Lemonnier, havayolu olmanın sadece belgelendirme ve mevzuata uygunluk anlamına gelmediğini, aynı zamanda doğru kişilerin doğru pozisyonlarda görevlendirilmesi, uygun tesislerin geliştirilmesi ve kapsamın genişletilmesi gibi çeşitli zorlukları da içerdiğini belirtti. Şirket, Francazal havaalanındaki uçak operasyon üssü ve yeni ana ofis merkezi dahil olmak üzere tesisleri geliştirdi.

AiBT’nin operasyonları, başlangıçta mevcut Airbus ağı üzerinden uçuşlarla başlıyor. Benoît, “Uçuş ekiplerimizin ve yer ekiplerimizin ATI’nin anlaştığı kısa uçuşlarda deneyim kazanması oldukça önemli. Bu yaklaşım, AiBT’nin kendi iç prosedürlerini test etmesine ve uzun mesafeli görevlere ilişkin ana işine devam etmeden önce başta yeni pilotlar olmak üzere herkesi eğitmesine olanak tanıyor” dedi.

Airbus Beluga Transport, genişleyen filosu ile 2024’te dış müşterilere yönelik taşıma hizmetlerini de genişletmeyi planlıyor. BelugaST uçaklarının ATI’nin filo kayıtlarından AiBT’ye resmi olarak aktarılması süreci de devam ediyor.

AiBT’nin liderlik ekibine katılan uçuş operasyonları başkanı Olivier Schneider, operasyonel deneyimi artırmak adına önemli bir rol üstleniyor. Schneider, bu deneyimin hem operasyonlar hem de mürettebat eğitimi açısından büyük bir zorluk olduğunu vurgulayarak, “Hedefimiz eninde sonunda beş Beluga’yı dünya çapında aynı anda işletmek; bu da kaynaklar, öngörü ve koordinasyon açısından zorlayıcı olacak” ifadelerini kullandı.

Airbus Beluga Transport, özel yük taşıma ihtiyaçlarına odaklanarak müşteri tabanını genişletmeyi hedefliyor. Benoît, “2024’ün sonlarında, ‘dış uçuşlar’ dediğimiz, genellikle uzun mesafeli görevleri de artırmayı planlıyoruz” diye açıkladı.

Yeni Beluga pilotlarının işe alınması ve eğitilmesi konusunda Benoît, Airbus Eğitim Merkezi ile yakın bir ilişki kurduklarını ve pilotlar için tip derecelendirmesi için A300/A310 tam uçuş simülatörünü kullanabildiklerini belirtti. AiBT, ATI’den pilotların transferi ve dış dünyadan yeni pilotların işe alınması ile pilot kadrosunu güçlendirmeyi planlıyor.

Airbus Beluga Transport, özgün görev profilinden dolayı pilotlar için çekici ve heyecan verici bir mücadele sunuyor. Olivier Schneider, Beluga’nın normal yük taşıyıcılarından farklı uçuş profillerine sahip olduğunu ve bu nedenle pilotların Beluga operasyonuna özel eğitime ihtiyaç duyduğunu belirtti. AiBT, dünya çapında faaliyet gösteren beş Beluga’dan oluşan bir filoya sahip olmayı hedefleyerek, sıkı çalışma ve çaba ile bu hedefe ulaşmayı amaçlıyor.