Arjantin Hava Kuvvetleri’nden Yeni Embraer ERJ 140 LR Uçağı

Arjantin Hava Kuvvetleri, Yeni Embraer ERJ 140 LR Uçağını Alarak Operasyonel Yeteneklerini Güçlendiriyor

Bugün, Savunma Bakanı Luis Petri’nin liderliğinde, Arjantin Hava Kuvvetleri’nin El Palomar Hava Üssü’nde, operasyonel yeteneklerini güçlendirmek amacıyla çift motorlu bölgesel menzilli bir uçak olan yeni Embraer ERJ 140 LR’nin sunumu gerçekleştirildi. Bu uçak, Arjantin Hava Kuvvetleri Hava Tugayı’nın hizmetine girdi.

Orta menzilli orta nakliye uçağı, operasyonel hava taşıma kapasitesini artırıyor ve ülkenin sahip olduğu imkanların bağlanabilirliğini ve hava ulaşımını ön plana çıkarıyor. Aynı zamanda, askeri operasyonlarda, toplumsal destek faaliyetlerinde ve insani yardım görevlerinde kullanılabiliyor.

Savunma Bakanı, “Ulaştırma filosunu güçlendirmek üzere Hava Kuvvetlerine katılan Embraer 140’ın gelişiyle, tarihi hafızaya sahip olmanın ve Silahlı Kuvvetlerin değerini, tarihini ve Vatana yaptığı katkıyı yeniden yapılandırmanın gerekliliğini bir kez daha teyit ediyoruz” dedi.

43 yolcu kapasiteli bu uçak, 37.000 feet irtifaya ulaşabiliyor ve 2.500 km’nin üzerinde menzile sahip. Maksimum kalkış ağırlığı 21.100 kg olup alçak kanatlı ve T kuyruklu bir tasarıma sahiptir. Ayrıca, yüksek irtifalarda konfor sağlamak için basınçlıdır.

Bu uçak, gelişmiş aviyoniklerle donatılmıştır, CAT II inişleri için Uçuş Dinamikleri ekranı, beş elektronik uçuş ve bilgi sistemi ekranı ve çift FMS ve GPS’li UNIVERSAL uçuş yönetim sistemi dahil olmak üzere. Ayrıca, Honeywell Primus 1000 dijital aviyonik paketi, çift başlı referans sistemi (AHRS), Arazi Çarpışma Önleme Sistemi (TCAS) ve Yere Yakınlık Uyarı Sistemi (EGPWS) gibi özelliklerle donatılmıştır.

Arjantin Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Fernando Luis Mengo, “Bu yeni Embraer’in satın alınması, bize Hava Kuvvetlerinin bir süre önce tartışılan hedeflere, hedeflere ulaşmak için çalışmaya devam ettiğini gösteriyor” dedi.

Ayrıca, Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı, “Bu yeni malzemenin Hava Kuvvetlerine dahil edildiğini görmek memnuniyet verici” diyerek Arjantin Hava Kuvvetleri’nin bölgesel erişim, kıtasal erişim ve küresel erişim kapasitesini artırdığını belirtti.

Bu uçak, Arjantin Hava Kuvvetleri’nin operasyonel hava taşımacılığı kapasitesini artıracak ve orta menzilli taktik hareketliliği geliştirecek. Temel olarak askeri operasyonlarda ve sivil koruma faaliyetlerinde, toplumsal destek ve insani yardım görevlerinde kullanılacak.