Çevreciler kendilerini piste yapıştırdı

Münih Havalimanı’nda çevreci göstericiler kendilerini piste yapıştırdı. Hafta sonu yoğunluğuna denk getirilen protesto sebebiyle bazı uçaklar yakın havalimanlarına yönlendirildi. Bazı uçuşlarsa iptal oldu.

İklim politikasını protesto etmek amacıyla pisti ihlal eden ve kendilerini piste yapıştıran göstericiler hükümetin havayolu endüstrisine verdiği sübvansiyonlarını eleştirdi.

Hava yolculuğunun çevresel etkisini vurgulamak için havalimanını hedef aldılar

Protestocuların taşıdığı pankartlardan birinde “Sorun hükümette, tatilimizde değil” yazıyordu.

Başlangıçta tüm uçuşlar ya iptal edildi ya da başka havalimanlarına yönlendirildi. Bu durum yolcular için büyük sorun teşkil etti.
Grup, X sosyal medya platformundaki bir dizi gönderide, havaalanı asfaltının farklı bölümlerinde iki grup halinde oturan ve protesto pankartları taşıyan altı üyenin fotoğraflarını paylaştı.

Havalimanı iki saatliğine kapalı kaldı: 8 kişi tutuklandı

Polis hızla olay yerine sevk edildi ve sonunda sekiz gösterici tutuklandı. Günün ilerleyen saatlerinde bir pist yeniden açıldı.

Almanya’da seyahatin en yoğun olduğu dönem olan Whitsun tatilinin başlangıcında gerçekleşen protesto, yaklaşık 60 uçuşu etkiledi ve 11 uçuşun başka yöne sapmasına neden oldu.

Hafta sonu en az 350.000 yolcuya hizmet vermesi beklenen havalimanı yaklaşık iki saat boyunca tamamen kapatıldı.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser göstericilerin eylemlerini kınadı, havalimanlarında güvenlik önlemlerinin artırılması çağrısında bulundu ve protestoyu suç olarak nitelendirdi. “Bu tür suç eylemleri hava trafiğini tehlikeye atıyor ve iklimin korunmasına zarar veriyor çünkü bunlar yalnızca aşağılama ve öfkeye neden oluyor” dedi.

Ulaştırma Bakanı Volker Wissing de bu duyguyu yineleyerek, mevcut yasaların hafif suçlar olarak kabul ettiği bu tür eylemlerin iki yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını öneren yeni yasalar önerdi.