Dolandırıcılar havayollarını taklit etmek için sahte X hesapları kullanıyor

dolandiricilar-havayollarini-taklit-etmek-icin-sahte-x-hesaplari-kullaniyor

Yolcular, havayollarını taklit etmek için sahte sosyal medya hesaplarının kullanıldığı dolandırıcılık vakalarındaki artış konusunda uyarılıyor.

Birleşik Krallık’taki tüm büyük havayolları için, eskiden Twitter olarak bilinen X’te sahte hesaplar mevcut ve düzenli olarak müşterileri kişisel verilerini vermeleri için kandırmak için kullanılıyor.

Sosyal medya platformu, kuruluşların kimliğine bürünen hesapların “yanıltıcı ve aldatıcı kimlikler politikası” kapsamında kalıcı olarak askıya alınabileceğini söyledi.

Dolandırıcılık genellikle hayal kırıklığına uğramış bir müşterinin bir sorunu çözmek için bir havayolu şirketiyle iletişime geçmeye çalıştığında meydana geliyor.

Dolandırıcılar bu tür etkileşimleri bulmak için genellikle bir tür otomatik yazılım olan botları kullanarak sosyal medyayı tarıyor.

Daha sonra müşterinin sahte bir hesap aracılığıyla kendileriyle iletişime geçildiğini fark etmeyeceğini umarak sorguya veya şikayete yanıt veriyor.

Gerçek Wizz Air X hesabı @wizzair ile iletişime geçen, bir uçuşun rötarlı olup olmadığını soran ve neredeyse anında iki sahte hesaptan yanıt alan bir araştırmacının örneği verildi.

Açıklamada, “İkisi de neredeyse aynı dili kullandı, rahatsızlıktan dolayı özür diledi, konuyu ‘zaten ilgili departmana ilettiklerini’ belirtti ve DM yoluyla ‘yardım için ulaşılabilir bir WhatsApp numarası’ talep etti.”

Tüm büyük havayolu şirketleri etkilendi

Dolandırıcılar genellikle müşterilerden hassas kişisel verilerini göndermelerini istiyor veya onları kredi kartı bilgilerinin alınabileceği kimlik avı web sitelerine yönlendiriyor.

Bazı dolandırıcılar, müşterilerin tazminat alma hakkına sahip olduklarını veya sorunu çözmek için küçük bir ücret talep ettiklerini de iddia ediyor.

British Airways, easyJet, Jet2, Ryanair, Tui, Virgin Atlantic ve Wizz Air dahil olmak üzere Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren tüm büyük havayolu şirketlerini taklit eden sahte X hesapları bulduğu iddia ediliyor.

Bir X sözcüsü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “X’te bireylerin, grupların veya kuruluşların kimliklerini kötüye kullanamazsınız veya başkalarını aldatmak için sahte kimlik kullanamazsınız. Kafa karıştırıcı veya aldatıcı bir şekilde başka bir kişi, grup veya kuruluş gibi görünen hesaplar, X’in yanıltıcı ve aldatıcı kimlik politikası uyarınca kalıcı olarak askıya alınabilir.”

Havayolu şirketleri müşterilerini dolandırıcılara karşı uyardı!

Havayolları, müşterilerini sahte hesaplara karşı dikkatli olmaya ve kişisel verilerini sosyal medyada paylaşmamaya çağırıyor.
Bir easyJet sözcüsü şunları söyledi: “Müşterilerimize, en son güncellemeler için veya destek aramak için, yalnızca resmi işletmeler için altın doğrulama rozetiyle tanımlanabilen tek resmi kanalımız @easyJet’i takip etmelerini ve onlarla etkileşime geçmelerini ve dikkatli olmalarını ve etkileşimde bulunmamalarını tavsiye ediyoruz”

Bir Wizz Air sözcüsü ise şunları söyledi: “Sahte sosyal medya hesaplarını bildirmeye devam ediyoruz ve müşterilerimize kişisel bilgilerini bu kanallarda asla vermemeleri gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Yolcuların taleplerimiz veya çağrı merkezlerimiz aracılığıyla müşteri hizmetleriyle iletişime geçmesi gerekir.”