İstanbul’daki havalimanları hakkındaki tüm detaylar

istanbuldaki-havalimanlari-hakkindaki-tum-detaylar

İstanbul’da kaç havalimanı var, İstanbul’daki havalimanları hangi semtte ve daha pek çok detayı sizler için derledik.

İstanbul’da Atatürk Havalimanı, İGA İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı olmak üzere 3 adet havalimanı bulunuyor.

istanbuldaki-havalimanlari-hakkindaki-tum-detaylar

Atatürk Havalimanı aktif olarak çalışıyor mu?

Atatürk Havalimanı, İstanbul’un Avrupa Yakasındaki Bakırköy ilçesinin Yeşilköy semtinde bulunuyor. Türkiye’nin ilk havalimanı Yeşilköy Havalimanı olarak hayata geçmiştir. 2019 yılına kadar Türkiye’nin en işlek havalimanı olarak işletilmiştir. iGA İstanbul Havalimanı açılışı gerçekleştikten sonra uçuşlara tamamen kapatılmıştır. Sadece genel havacılık tarafında uçuşlar yapılabilmektedir.

istanbuldaki-havalimanlari-hakkindaki-tum-detaylar

İGA İstanbul Havalimanı hakkında detaylı bilgiler

İstanbul Havalimanı, 3. Havalimanı olarak da biliniyor. İstanbul Havalimanı, Avrupa Yakasının Arnavutköy ilçesinde bulunuyor. İmrahor – Tayakadın – Yeniköy, Arnavutköy olarak geçiyor.

İGA İstanbul Havalimanındaki İGA’nın açılımı ise, İstanbul Grand Airport.

İGA İstanbul Havalimanı işletmecisi Nisan 2022 itibarıyla ortaklık yapısı şu şekildedir: %55 Kalyon Holding, %45 Cengiz Holding.

İGA İstanbul Havalimanı sahibi ise, Devlet Hava Meydanları İşletmesidir.

istanbuldaki-havalimanlari-hakkindaki-tum-detaylar

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı hakkında detaylı bilgiler

SAW, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın uluslararası uçuş kodudur.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul Anadolu Yakasında Pendik Kurtköy semtinde yer alıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı Kadıköy’e yaklaşık 40 km uzaklıktadır.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Sahibi Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ)

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi 30 Nisan 2014 tarihi itibariyle GMR Grubunun, 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle de Limak Yatırım’ın şirket hisselerini Malaysia Airports Holdings Berhad’a devretmesiyle MAHB, hisselerin tamamına sahip oldu. Şirket bir MAHB iştiraki olarak faaliyetine devam etmektedir.