TGS’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Konar oldu

tgsnin-yeni-yonetim-kurulu-baskani-mehmet-akif-konar-oldu

Ahmet Bolat, TGS’yi bırakıyor

“Bugün son defa bir TGS kararı imzaladım”

THY ve Havaş’ın ortak kuruluşu olan Türkiye’nin önde gelen yer hizmetleri kuruluşu Turkish Ground Services’e (TGS) yeni yönetim kurulu başkanı ataması yapıldı. Ahmet Bolat, “Bugün TGS ile ilgili son kez bir karar imzaladım” dedi.

Gece saatlerinde hem bayram ikramiyeleri hem de maaş zamlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet

Bolat, son yapılan maaş iyileştirmelerinin şirketteki maliyeti büyük ölçüde artırdığına dikkat çekti.

Maliyet azaltmak yerine yeni projeler üretmeye karar verdik

Maaş iyileştirmelerinin şirket bütçesinde oluşturduğu etkiyi anlatan Ahmet Bolat şunları dile getirdi:

“Kıymetli TGS dostları, son yapılan iyileştirmenin şirkete getirdiği ekstra yükü biraz hesap kitapla herkes tahmin edebilir. Bu ay maaşlarınızdaki farkı önce 1.7 ile çarparsanız (bazılarınıza belki de küçük gelen) bu ilave gelirin şirkete maliyetini bulursunuz. Sonrada bunu 2.66 ile çarparsanız iki ay öne çekmenin toplam maliyetini bulursunuz. Sonrada bunu yaklaşık 40 bin ile çarparsanız (3 şirkette bulunan toplam çalışanımız) yapılan  bu iyileştirmenin toplam bütçeye getirdiği farkı bulursunuz. 2024 yılı finansallarına koymamız gereken 1 milyar usd artı değerin bir kısmı maliyetleri azaltmaktan geliyordu. Son 2-3 haftadır bu parayı bulmakla uğraştık. 3 şirketimize konan bu extra parayı ilave gelir arttırıcı projelerle çıkarmamız gerekiyor.”

TGS Yönetim Kurulu Başkanlığını, Mehmet Akif Konar’a devrediyorum

Bugün son defa bir TGS kararı imzaladım diyen Ahmet Bolat, “1 Haziran’dan itibaren TGS Yönetim Kurulu Başkanlığını Mehmet Akif Konar’a devrediyorum. Kendisini uzun yıllar bitişik ofislerde Genel Müdür Yardımcıları olarak Türk Hava Yollarına hizmet ederken tanıdım. Gönül rahatlığıyla bu vazifeyi ona tevdi ediyorum, emin ellerdesiniz!” İfadelerini kullandı.

TGS yeni yönetim kurulu başkanı kim oldu, Mehmet Akif Konar kimdir, nerelidir, kaç yaşında, ne iş yapıyor? İşte hepsinin detayları…

TGS’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Konar, THY’de sırasıyla Yatırım Planlama ve Projeler Müdürlüğü, Amerika ve Uzakdoğu Bölge Müdürlüğü, Üretim Planlama Başkanlığı, Pazarlama ve Satış Başkanlığı ve en son Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı olarak görev almıştır. Eylül 2021-Kasım 2023 tarihleri arasında Turkcell’de Stratejiden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Ocak 2024’te THY’de yeni bir organizasyona geçti.  Genel Müdür (Ticari) Yardımcılığı’nın, Genel Müdür (Operasyon) Yardımcılığı’na tadil edilmesine karar verildi.

Bu karar ile birlikte Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı olarak görev yapan Kerem Sarp’ın AJet Hava Taşımacılığı A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü görevinin devam etmesine, Mehmet Akif Konar’ın Genel Müdür (Operasyon) Yardımcısı olarak THY’ye geri döndü.

🎓Akif Konar, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, İşletme Mühendisliği alanında tamamlamıştır.

👨🏻‍💻 Profesyonel iş hayatına 1995 yılında başlayan M. Akif Konar, sırasıyla Belbim A.Ş.’de, Vestel Şirketler Grubu’nda, Opet Petrolcülük A.Ş.’de çeşitli pozisyonlarda görev aldıktan sonra 2004-2021 yılları arasında Türk Hava Yolları A.O.’nda görev yaptı.

Evli ve iki çocuk babası olan Konar, iyi derecede İngilizce bilmektedir.