THY iştiraklerinde yönetim kurulu başkanlığı dönemi

Türk Hava Yolları’nın 11 farklı sektörde faaliyet gösteren 17 iştirak şirketi bulunuyor. Dün ve bugün THY iştirakilerinde 4 yöneticinin farklı şirketlerde yönetim kurulu başkanlığı açıklandı.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, dün gece Turkish Ground Services (TGS) yönetim kurulu başkanlığına Mehmet Akif Konar’ın getirildiğini duyurmuştu. Akif Konar’ın ayrıca Turkish Do&Co’nun da Yönetim Kurulu Başkanı olduğu belirtildi.

Bilal Ekşi, hem TCI Aircraft Interiors  hem de Turkish Technology’e yönetim kurulu başkanı oldu

Ahmet Bolat: “THY Genel Müdürümüz Bilal Ekşi’nin hem TCI Aircraft Interiors  hem de Turkish Technology şirketimize Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Bu şirketlerden ilki  uçaklarımızın koltuklarını  ve eğlence – WiFi sistemlerini diğeri de THY’nin tüm dijital sistemlerini ve projelerini geliştiriyor, yürütüyor. Bilal Bey’le birlikte artık 2025’den itibaren yepyeni kabinler ve çok etkin bir Dijital THY bekleyebiliriz” dedi.

Bolat bugün farklı şirketlerdeki yöneticilerin yönetim kurulu başkanlıklarını da açıkladı:

“Bildiğiniz gibi 11 sektörde faaliyet gösteren 17 bağlı iştirakimiz, Türk Hava Yollarımızın en önemli ekosistemini oluşturuyor. Bu şirketler 2023 yılında 50 bin 671 çalışanıyla toplam 9.7 milyar dolar gelir ürettiler ve bunun 3.8 milyarı THY dışındaki havayollarından ve şirketlerden geldi. THY gibi bu iştiraklerimizin de 2033 için iddialı hedefleri var.”

Bu bilgilerden sonra yeni yapılanmayla alakalı son değişiklikleri bildiren Bolat: “AJet  Genel Müdürü Kerem Sarp THY OPET Havacılık Yakıtları A.Ş.’ye, THY Kargo Genel Müdür Yardımcısı Ali Türk WE World Express’e ve THY Finans Başkanımız Okan Baş’ta TKPAY’e Yönetim Kurulu Başkanı oldular. Diğer şirketlerimizde yönetim kurulu üyelikleri bazında değişiklikler olduysa da başkanlıklar seviyesinde bir değişiklik olmadı. Mesela THY İnsan Kaynaklarından sorumlu Genel Müdür Yardımcımız Abdülkerim Çay’ın  Turkish Airlines Aviation Academy  ve THY Destek Hizmetleri A.Ş. şirketlerimizdeki Yönetim Kurulu Başkanlık görevleri  devam ediyor. 2024 yılında tüm iştirak şirketlerimizin önlerine konan hedeflerin üstünde bir performans göstereceklerine tüm kalbimle inanıyor ve başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Gelin THY iştiraklerindeki yeni yönetim kurulu başkanlarını tanıyalım:

THY Bilal Ekşi kimdir?

Bilal Ekşi, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 1989 yılında mezun olmuştur. Meslekî hayatına, T.C. Devlet Demiryolları’nda Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak başlayan Bilal Ekşi, daha sonra İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Atölye Müdürlüğü görevini üstlenmiş ve önemli ulaşım projelerinin hayata geçirilmesinde etkin rol oynamıştır.

2003 – 2005 yılları arasında Türk Hava Yolları A.O.’da uçak motoru, iniş takımları ve tüm komponentlerin bakımından sorumlu Revizyon Atölyeleri Başkanlığı görevini yürütmüş ve 2005 yılında Türk Hava Yolları A.O.’da Yer İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na atanmıştır. Bu süre zarfında, özellikle zamanında kalkış performansının iyileştirilmesine yönelik önemli çalışmalarda bulunmuştur.

2008 – 2009 yıllarında Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.’de üretimden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı; 2010 yılında Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) yeniden yapılandırılması projesi kapsamında KTHY Genel Müdürlüğü; 2010 – 2011 yılları arasında ise Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve Amerikalı uçak motoru üreticisi Pratt & Whitney’in ortak kuruluşu olan “Turkish Engine Center”da (TEC) Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Bilal Ekşi, 2011 yılının Nisan ayında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü görevine atanmıştır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü görevini yürüttüğü dönemde Türkiye, 66 yıl aradan sonra ICAO Konsey üyeliğine tekrar seçilmiş ve ICAO’nun karar alma merciindeki 36 üyesinden biri olmuştur.

Bilal Ekşi, 21 Ekim 2016 tarihinde ise Türk Hava Yolları A.O. Genel Müdürü olarak atanmış olup, görevine Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etmektedir. 

THY Ali Türk kimdir?

Ali Türk, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Executive MBA programını tamamladı.

İş hayatına 1999 yılında başlayan Türk, sırasıyla Başak Hayat Sigorta, Ülker Şirketler Grubu, Ceva Lojistik şirketlerinde görev aldıktan sonra 2011 yılında Türk Hava Yolları A.O.’na katılmıştır. 2012 yılında Kargo Başkanı olarak görevine devam etmiştir.

Ali Türk, Mayıs 2016’da Turkcell’de çalışmaya başlamış, Mart 2017’den Aralık 2023’e kadar Turkcell ve grup şirketlerinin satın alma, lojistik, kiralama, kontrat veri yönetimi, geçiş hakları, inşaat ve gayrimenkul süreçlerinden sorumlu Tedarik Zinciri Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

AJet Kerem Sarp kimdir?

Amasya doğumlu olan 47 yaşındaki Kerem Sarp, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Finans ve Muhasebe bölümünden 2000 yılında mezun olmuş ve sonrasında İstanbul Üniversitesinde İşletme Yönetimi yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sarp, 2001-2005 yılları arasında sırasıyla Bilginler A.Ş. ve TNT Kargo’da Finans ve Muhasebe uzmanlığı görevlerinde bulundu

2005 yılında Türk Hava Yolları kariyerine Satış ve Pazarlama Müdürlüğü’nde uzman olarak başlamış, 2009 yılında Venedik Müdürlüğüne atanmış ve Haziran 2014’te Güney Avrupa Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. Temmuz 2015’te Satış Başkanı (II. Bölge) olarak görevine devam etmiş olan Sarp, Ocak 2022 itibariyle de Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı olarak görevine başladı.

Sarp, aynı zamanda THY Opet Havacılık Yakıtları A.Ş şirketinde Yönetim Kurulu üyeliği görevini de yürütmektedir. Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı Kerem Sarp, Anadolujet, İkram ve Uçak İçi Ürünler ve Yer İşletme Başkanlığı’nın çalışmalarından sorumlu olmuştur.

Sarp, evli ve iki çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir

Abdulkerim Çay kimdir?

1981 Amasya doğumlu olan Abdulkerim Çay, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. Lisans eğitiminin yanı sıra Boğaziçi Üniversitesinde Executive MBA yapmıştır.

Profesyonel kariyerine 2004 yılında T.C. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nde başlayan Çay,  daha sonra T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın (TYDTA) kuruluş aşamasında yer almış ve kurumda çeşitli yöneticilik görevleri üstlenmiştir.

2010 yılında TYDTA Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılarak özel sektörde üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuş, Nisan 2015 tarihi itibariyle Türk Hava Yolları İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Çay, halen THY Uçuş Eğitim ve Havalimanı İşletme AŞ. (TAFA) ve THY Destek Hizmetleri AŞ. (TSS) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerine devam etmektedir.

Evli ve dört çocuk sahibi olan Çay, ileri düzeyde İngilizce, temel seviyede Arapça ve Fransızca bilmektedir.

Mehmet Akif Konar kimdir?

M. Akif Konar, 1 Ocak 2024 itibarıyla Türk Hava Yolları Genel Müdür (Operasyon) Yardımcısı olarak atanmıştır. 

Konar, Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, İşletme Mühendisliği alanında tamamlamıştır.

İş hayatına 1995 yılında başlayan Konar, sırasıyla Belbim A.Ş.’de Uzman, Vestel Şirketler Grubu’nda Uygulama Uzmanı, Opet Petrolcülük A.Ş.’de Sistem Geliştirme Müdürü olarak çalışmıştır.

2004-2013 yılları arasında Türk Hava Yolları’nda sırasıyla Yatırım Planlama ve Projeler Müdürlüğü, Amerika ve Uzakdoğu Bölge Müdürlüğü, Üretim Planlama Başkanlığı, Pazarlama ve Satış Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.

2013-2021 yıllarında Türk Hava Yolları’nda Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı olarak görev yapan Konar; Yer İşletme Başkanlığı, İkram ve Uçak İçi Ürünler Başkanlığı ve Bölgesel Uçuşlar (AnadoluJet) Başkanlığı’ndan sorumlu olmuştur. Ayrı bir Genel Müdür Yardımcılığı olarak ihdas edildiği tarihe kadar (Ekim 2016) kendisine bağlı Kargo Başkanlığı’nın da sorumluluğunu yürütmüştür. 

Eylül 2021 – Kasım 2023 arasında Turkcell’de Stratejiden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Konar, Stratejik Planlama, İş Geliştirme, Program Yönetimi ve İştirakler Yönetimi’nin sorumluluğunu üstlenmiştir.

Evli ve iki çocuk babası olan Konar, iyi derecede İngilizce bilmektedir.