THY’nin Libya Uçuşları Yeniden Başladı

İlk uçağın inişinin ardından düzenlenen törene Libya Ulaştırma Bakanı Muhammed eş-Şuhubi, Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz, Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek, Libya Sivil Havacılık Genel Müdürü Abdurrahman bin Yusuf ve THY Genel Müdürü Bilal Ekşi katıldı. Mitiga Havalimanı’nda düzenlenen törende Sivil Havacılık Genel Müdürü (SHGM) Prof. Dr. Kemal Yüksek ve Libya Sivil Havacılık Genel Müdürü Abdurrahman Bin Yusuf mutabakat zaptı imzaladı. 

Libya, Türkiye’nin yeni sivil havacılık modelini uygulayacak

THY yetkilileri, iki ülke arasındaki sivil havacılık iş birliğini güçlendirmek amacıyla yürütülen çalışmaların bir parçası olarak “Yeni Sivil Havacılık Modeli”nin uygulanması teklifinde bulundu. Bu model, dijitalleşmeyi merkezine alan, veri odaklı, dinamik ve eğitim destekli bir yaklaşımı benimseniyor. 

Libya’nın sivil havacılık kurumları, Türkiye’nin önerdiği Yeni Sivil Havacılık Modeli’ne katılıp, sivil havacılık güvenliği eğitimlerinden başlayarak dijital eğitimlerden faydalanacak. Ayrıca, faydalı servisler aracılığıyla havacılık faaliyetlerinin etkin şekilde düzenlenmesi ve Libya Sivil Havacılık Otoritesi’nin Türkiye’nin öncülük ettiği Kurumsal Dönüşüm Modeli (KDM) projesi kapsamında dijital bir ikiz oluşturması planlanıyor.

Bu adımların, Türkiye ve Libya arasındaki havacılık sektöründe iş birliğini güçlendirerek daha güvenli ve verimli uçuşlar için önemli bir temel oluşturması bekleniyor. 

Türk Hava Yolları Libya uçuşlarını 2015’te durdurma kararı almıştı 

Türk Hava Yolları, Libya’da yaşanan iç karışıklıklarda güvenliğin yeterli seviyede olmamasından dolayı uçuşlarını durdurma kararı almıştı.