Ticaret Bakanlığında Ömer Bolat dönemi

Yusuf ZENGİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ticaret Bakanı olarak atandı. Bolat, ekonomi ve iş dünyasında tanınan bir isim olup, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreterliği gibi görevlerde bulunmuştur. Ayrıca AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda da görev yapmıştır.

Ömer Bolat, 30 Ağustos 1963 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamlamış ve yüksek lisans eğitimini Hollanda-Amsterdam Üniversitesi’nde gerçekleştirmiştir. Ayrıca Almanya-Kiel Üniversitesi’nde de yüksek lisans düzeyinde uluslararası ekonomi ve işletme programını tamamlamıştır. 1989 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Ömer Bolat, kariyerinde MÜSİAD Genel Sekreterliği, Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkanlık görevlerini üstlenmiştir. Ayrıca Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (TOBB-DEİK) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu üyesi olarak da görev yapmıştır. Bolat’ın yayınlanmış birçok rapor, kitap ve makalesi bulunmaktadır.