Uzmanından uçak yolculuğu öncesi doğru beslenme önerileri

uzmanindan-ucak-yolculugu-oncesi-dogru-beslenme-onerileri

Uçak yolculukları özellikle uzun saatler sürecekse yeme bozukluklarına bağlı olarak birçok kişide stres yaratabiliyor. Uçuş öncesi doğru beslenmenin önemine dikkat çeken Diyetisyen Zeynep Günay, yolculuğu daha sağlıklı hale getirmek için beslenme önerilerinde bulunuyor.

Danışanlarına online ve yüz yüze tedavi uygulamaları yapan Diyetisyen Zeynep Günay, uçuş öncesi doğru beslenmenin püf noktalarını anlattı.

Uçak yolculuğu öncesi doğru beslenme önerileri

Uçak yolculukları, özellikle uzun süreli olanlar, vücut üzerinde çeşitli streslere neden olabiliyor. Dehidratasyon, jet lag ve sindirim sorunları bu stresler arasında en yaygın olanları olarak biliniyor. Bu tür sorunları en aza indirmek için yolculuk öncesinde uygulanacak doğru beslenme stratejileri büyük önem taşıyor.

📍Uçuş öncesi yeterli sıvı alımına dikkat edin!

Yolculuk öncesi ve sırasında yeterli miktarda su tüketmek, dehidrasyonu önlemenin anahtarlarındandır. Uçak kabinlerinin düşük nem oranı, vücuttan su kaybını hızlandırabilir. Alkol ve kafein içeren içeceklerden kaçınmak önemlidir çünkü bu maddeler diüretik etki yaparak vücuttan su kaybını artırabilir.Ayrıca yüksek doz kafein tüketimi uçuş kaygısı yaşayan kişilerin kaygı durumunu daha da tetikleyebilir. Dehidrasyonun önüne geçmek için bir adet maden suyu ve su karışımı bir içecek hazırlanıp tüketilebilir.  

📍Uçağa binmeden önce dengeli ve hafif öğünler yapın

Yolculuk öncesinde ağır yemeklerden kaçınmak, sindirim sisteminizi yormayacak hafif öğünler tercih etmek gerekir. Yolculuk günü, sindirimi kolay, hafif yiyeceklerle beslenmek, midenin rahatsız olmasını önlemeye yardımcı olur. Tam tahıllar, sebzeler ve hafif protein kaynakları iyi seçeneklerdir.Belki uçuş öncesi hafif bir çorba veya bir sandviç tercih edilebilir. Özellikle kızartmalar ve fast food yemeklerinden uzak durulmalıdır.

Farklı zaman dilimlerine yapılan seyahatlerde öğün zamanlarınızı hedeflediğiniz zaman dilimine uygun şekilde düzenlemek, jet lag’ın etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu düzenleme, vücudun yeni ortama daha hızlı uyum sağlamasına olanak tanır.

📍 Lif tüketiminizi arttırın ve probiyotiklerden destek alın

Uzun süre oturmak bağırsak hareketlerini yavaşlatabilir, bu da kabızlık gibi sindirim sorunlarına yol açabilir. Yüksek lifli gıdalar, bağırsak hareketlerini destekleyerek bu tür problemlerin önüne geçilmesine yardımcı olur ancak hazımsızlık problemi yaşıyorsanız liften kaçınmak durumunda kalabilirsiniz. Uçuş esnasında ara ara kısa turlar atmak veya karın bölgesine saat yönünde dairesel masajlar yapmak sindirim hareketlerini teşvik edecektir.

Yolculuk sırasında ve sonrasında probiyotik tüketimi, sindirim sistemi sağlığını destekleyerek olası sindirim sorunlarını minimize etmeye yardımcı olabilir. Yoğurt, kefir veya probiyotik yoğurtlar gibi probiyotik açısından zengin yiyecekler bu dönemde faydalı olabilir. Laktoz sindirimi konusunda problem çekenlerden laktozsuz seçeneklere yönelebilir.

📍Uçuş öncesi vitamin desteği çok önemli

Seyahatler sırasında enfeksiyonlara yakalanma riski artabilir. Vitamin C, E vitamini ve çinko gibi bağışıklık sistemini destekleyen besinler, bu süreçte ekstra koruma sağlayabilir.Seyahatten birkaç gün önceden itibaren tükettiğiniz yeşillik, taze meyve ve çiğ kuruyemiş tüketiminizi arttırmaya başlayın. Örneğin ara öğünlerde mevsimine uygun bir meyve ve kabak çekirdeği tüketirseniz, Magnezyum, Çinko ve C vitamininden zengin bir ara öğün yapmış olursunuz.

Uzun uçak yolculukları, vücudu çeşitli yollarla etkileyebilir. Ancak, doğru beslenme ve yeterli hidrasyon ile bu etkiler minimuma indirgenebilir. Yolculuk öncesinde ve sırasında alınan bu önlemler, seyahatinizi daha konforlu ve sağlıklı hale getirebilir. Yolculuk sırasında su tüketimini artırmak, hafif ve dengeli öğünler yemek ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almak, genel sağlığınızı korumanın yanı sıra seyahat deneyiminizi de iyileştirecektir.

Diyetisyen Zeynep Günay

05342094835

www.zeynepgunay.com

İnstagram: dyt.zeynepgunay