(video)ABD Dışişleri Bakanı Blinken İstanbul’a Geldi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ziyareti kapsamında İstanbul’a ulaştı.

Blinken ve beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait olarak İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı. Saat 19.00 sıralarında gerçekleşen iniş sonrasında Blinken’ı, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake ve İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İlker Haktankaçmaz karşıladı.

Önemli Görüşmeler ve Temaslar Bekleniyor

Antony Blinken’ın Türkiye ziyareti çerçevesinde, yarın İstanbul’da Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir görüşme gerçekleştirmesi ve aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konulardaki gelişmelerin ele alınması öngörülüyor.

Blinken’ın Ziyaret Programı

Türkiye ziyaretinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, sırasıyla Yunanistan, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İsrail, Batı Şeria ve Mısır’ı ziyaret etmesi bekleniyor. Ziyaret programı çerçevesinde, bölgedeki önemli müttefiklerle yapılacak görüşmelerin, diplomatik ilişkilerin ve işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik adımların atılması öngörülüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Türkiye ziyareti, bölgesel istikrarın ve işbirliğinin artırılması adına önemli bir diplomasi girişimi olarak değerlendirilmekte.